150 milionů za Hanču a Tonču

Když byly dvě Češky, Antonie Chrástecká a Hana Humpálová, loni v březnu po dvou letech v zajetí propuštěny, jejich návrat byl vychvalován přímo do nebes, aniž by si někdo dal dohromady fakta. Tehdy jsme upozorňovali, že turecká „neziskovka“ IHH, která údajně zařídila jejich propuštění, je krytím turecké rozvědky MIT pro podporu teroristických organizací. Po jejich propuštění je necelý rok a na světlo vyplouvají informace o tom, že česká vláda jejich únoscům prostřednictvím této „neziskovky“ zaplatila 150 milionů korun...

Zatímco veřejnost zuřila nad tím, že obě Češky si na únos „mohly samy,“ protože cestovaly do Indie přes velice nebezpečnou oblast, aby ušetřily peníze, české úřady nejspíš kontaktovaly své „spojky“ v Turecku a vyjednávaly o jejich propuštění. Na schůzi Bezpečnostní rady státu bylo schváleno, že Česká republika dá maximálně 10 milionů na výkupném. A pak náhle turecká „humanitární“ organizace oznámila jejich propuštění…

IHH je opravdu jen zástěrkou pro teroristické organizace. Několikrát jsme zde uváděli, že IHH byla několikrát v Iráku, Sýrii a Pákistánu obviněna z napomáhání teroristům. Asi ten nejevidentnější incident se odehrál v lednu 2014, kdy konvoj této organizace vezl do Sýrie humanitární pomoc v podobě zbraní. Když jej policie zastavila a zbraně nalezla, řidič prohlásil, že pracuje pro tureckou rozvědku MIT a bez jakéhokoliv zatčení pokračoval v cestě za hranice. IHH je v Izraeli, Nizozemsku a Německu považována za teroristickou organizaci.

Zřejmé je také napojení této organizace na konflikt v Libyi. Když IHH v roce 2010 vyslala humanitární pomoc na Gazu, která byla brutálně zastavena izraelskými okupačními vojsky, na palubě se ocitl agent britské MI6 Mahdi Harati. Harati byl v roce 2011 během libyjské války zástupcem velitele Tripolské brigády Abdelhakima Belhádže a později vytvořil buňku bojovníků na severu Sýrie. Na palubě Flotily svobody byl patrně jako tajný agent.

Z dostupných informací už si můžeme jen domyslet, jak vše probíhalo. České tajné služby zkontaktovaly své zdroje a vše tajně vyjednaly prostřednictvím krytí turecké tajné služby IHH. Zaplatilo se 150 milionů ze státní kasy a nikdo nechtěl říct detaily. Ačkoliv se premiér Bohuslav Sobotka snažil zprávy zlehčovat a mlžil, prezident Miloš Zeman opět projevil svou upřímnost a vše potvrdil. "Pokud vím tak 150 (milionů korun), ale záleží na tom, podle jakého kurzu to počítáte, což ale samozřejmě není podstatné," řekl Zeman během návštěvy Plzeňského kraje. "Představte si, že bychom nezaplatili a ty dívky by byly popraveny. Nebo, což je lepší varianta, zůstaly by v harému některého z únosců. Ale když riskujete smrt českých občanů, tak si to téměř nikdy nebudete brát na svědomí, ledaže by ti občané byli usvědčení zločinci, tak byste si říkali, tak tady by je zavřeli, no tak nechte je únoscům, ale takový případ, pokud vím, nenastal," dodal.

Tento skandál se objevil ve světle podivného případu libanonského občana s ukrajinským občanstvím Alího Fajáda, který byl v Libanonu vyměněn za pět unesených Čechů v rámci velice podivné dohody mezi úřady obou zemí.

Zdroj: ČTK
Foto: IHH

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články