Další varování před nástupem robotů: V ohrožení je 50 procent pracovních míst, tvrdí profesor

Výzkumy o dopadu umělé inteligence na pracovní místa z celého světa nezní pro budoucnost lidstva příliš přívětivě. Čím dál více se hovoří o 4. průmyslové revoluci – nástupu strojů na účet pracujícího lidu. S dalším varováním přišel profesor Moshe Vardi na konferenci Americké asociaci pro pokrok vědy (AAAS).

Vardi na konferenci řekl, že do roku 2045 následkem robotizace zanikne 50 procent pracovních míst. „Blíží doba, kdy stroje budou moct nahradit lidi při jakémkoliv úkolu. Domnívám se, že společnost potřebuje tuto otázku konfrontovat než to příjde: pokud jsou stroje schopné dělat skoro vše, co lidé, co budou lidé dělat?“ ptal se.

Profesor univerzit Rice a Guggenheim dále řekl, že technologie představuje daleko větší hrozbu než drony, kterých se někteří aktivisté obávají. Varoval, že umělá inteligence může zvýšit celosvětovou nezaměstnanost o 50 procent, zničit střední třídu a vyhrotit nerovnost.

Podle něj dále 4. průmyslová revoluce nebude věcí fyzicky silných strojů, které překonávají lidské síly, ale soutěží mezi schopnostmi člověka a mechanickou inteligencí a sílou. Tento problém ovlivňuje Čínu, kde tisíce lidí přišlo o práci, protože výrobci elektroniky Foxconn a Samsung nahradili pracovní sílu roboty.

Technologie také ovlivnily americkou ekonomiku během posledních 50 let. „Rádi jsme tento měsíc slyšeli, že nezaměstnanost se snížila o 4,8 procent. Studování měsíčních zpráv ukrývá fakt, že už 35 let je země v ekonomické krizi,“ podotkl s odkazem na studii MIT. Ačkoliv Američané zvyšují HDP větší produktivitou, zaměstnanost vrcholila někdy okolo roku 1980 a průměrné mzdy rodiny se snižovaly. „Šlo o automatizaci,“ řekl.

Proti umělé inteligenci varují vědci po celém světě, a to včetně Stephena Hawkinga a Elona Muska. Tento problém se řešil loni i v OSN.

Zdroj: Guardian, Phys.org
Foto: Michael Coghlan/Flickr

Dále čtěte:

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články