11. září a útoky v Paříži: Porovnání Bushovy a Hollandeho rétoriky

V Paříži bylo v pátek zavražděno během koordinovaných útoků na šesti místech více jak 120 lidí. Někteří analytici útoky pojmenovali „11. zářím Francie,“ což má být odkaz na útoky z 11. září 2001 na Světové obchodní centrum v New Yorku a na Pentagon.

V roce 2001 americký prezident George W. Bush na útoky odpověděl zahájením své „války proti terorismu“ a invazí do Afghánistánu, aby zneškodnil Usámu bin Ládina a Al-Kájdu, kterou USA z útoku obviňovaly.

Francouzský prezident Francois Hollande odpověděl na útoky ze 13. listopadu rychle, oznámil vyjímečný stav, uzavřel hranice země a zmobilizoval armádu. Jak země na útoky odpoví a jak se odezva bude rovnat té americké, terpve uvidíme.

Porovnat ale můžeme jednu věc: původní rétoriku obou lídrů v rozmezí 14 let.

„Tyto masové vraždy mají vyděsit náš národ do chaosu a ústupu. Jenže se jim to nepovedlo. Naše země je silná. Skvělí lidí byli přesunuti, aby bránili skvělý národ,“ řekl tedy prezident George W. Bush.

Stejný sentiment síly tváří tváří teroru zdůraznil i francouzský prezident.

“Tváří tvář teroru, Francie musí být silná, musí být skvěla a státní úřady musí být tvrdé. A to budeme,“ řekl Hollande během proslovu k Francouzům po útocích.

Bushovo prohlášení také ujistilo, že jeho administrativa bude zavádět vážná domácí a zahraniční opatření.

„Nebudeme rozlišovat mezi teroristy, kteří tyto činy spáchali, a těmi, kdo je ukrývá,“ řekl v roce 2001.

Tady se zdá, že v Hollandeho řeči je cítit zdrženlivost, Francie je domovem více jak šesti milionů muslimů, tvoří devět procent populace.

„V těchto složitých chvílích musíme - myslím na spoustu obětí, jejich rodiny a zraněné - ukázat soucit a solidaritu. Musíme také ukázat jednotu a klid,“ řekl Hollande.

Oba lídři použili jazyk, který má prosadit moc jejich armád kvůli „terorismu.“ Když přišlo na reakci na útoky, použili také slovo „válka.“

„Amerika a naši přátelé a spojenci se připojí k těm, co chtějí mír a bezpečnost ve světě a stojíme společně, abychom válku proti teroru vyhráli,“ řekl Bush v prohlášení.

„Chci říct, že povedeme válku, která bude nelítostná,“ řekl francouzský prezident.

Hollande, hlava jednoho z největších sekulárních státu na světě, při proslovu k Francouzům použil slovo „krajané.“ Když ukončoval své prohlášení v zemi, kde náboženství hraje klíčovou roli v politice, Bush, republikánský konzervativec, vyřkl slova Bible.

“A modlím se, že se setkají s větší silou než kterou kdokoliv z nás popisoval ve 23. žalmu: „I kdybych šel údolím stínu smrti, nebudu se bát zlého, neboť ty jsi se mnou,“ řekl Bush.

Bush se prohlášení uzavřel „Bůh žehnej Americe.“ Hollande uplatnil nacionalistickou podstatu země a řekl: „Ať žije Republika, ať žije Francie.“

Článek vyšel 14. listopadu na webu televize Telesur.

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články