Američtí zpravodajci pochybovali o chemickém útoku na Khan Sheikhoun, i tak Bílý dům tvrdí, že Asad připravuje další útok

Dubnový chemický útok na město Khan Sheikhoun byl zprávou amerických neokonzervativců, že válka a světová dominance bude v nové administrativě převládat víc jak nikdy. Donald Trump vystoupil s emotivním projevem o tom, jak „Asad zavraždil miminka“ (velice podobné prohlášení provedla v OSN dcera kuvajtského velvyslance v USA, což vedlo k válce v Perském zálivu v roce 1991) a objevily se zprávy, že vystřelit rakety Tomahawk na základnu syrského letectva Shayrat ho přinutila jeho dcera Ivanka. Dva měsíce poté, renomovaný americký novinář dokazuje, že Trumpova administrativa neměla pro obvinění syrské vlády žádný důkaz. Bílý dům i přes to zveřejnil prohlášení, že syrský prezident Asad chystá další útok.

Američtí zpravodajští činitelé měli o údajném útoku sarinem pochybnosti od samého začátku. Německé noviny Welt Am Sonntag s pomocí novináře Seymoura Hershe zveřejnily přepis rozhovoru bezpečnostního poradce a aktivního amerického vojáka z klíčové základny v regionu. Z ní vyplývá, že syrská armáda zaútočila na sklad zbraní a vedení armády nebo země ignorovalo zprávy zpravodajců.

6. dubna 2017

Americký voják: Máme k**** problém.
Poradce: Co se děje? Ignoruje Trump informace a pokusí se střílet na Syřany? A že štveme Rusy?
Americký voják: Je to špatné. Věci se hromadí.
Poradce: Možná jste neviděl včerejší Trumpovu tiskovku. Sežral příběh médií bez toho, aniž by se ptal tajné služby. Pravděpodobně nám Rusové nakopou. K****** nebezpečné. Kde jsou dospěláci? Selhání velitelství v řečení pravdy prezidentovi, ať už to chce slyšet nebo ne, bude historicky jedním z našich nejhorších momentů.
Americký voják: Nevím, nic nedává smysl. VÍME, že žádný chemický útok neproběhl. Syřané zasáhli sklad zbraní (legitimní vojenský cíl) s vedlejšími ztrátami. To je vše. Neuskutečnili žádný chemický útok. A teď jim tam střílíme Tomahwky.
Poradce: Celou dobu tam byla skrytá agenda. Je to o Íránu. Lidé okolo Trumpa nechápou, že Rusové nejsou papírovým tygrem a mají vetší vojenské schopnosti než my.
Americký voják: Nevím, co udělají Rusové. Možná se stáhnou a nechají Syřany bránit své vlastní hranice, poskytnout možná nějakou podporu, nebo nás vykopou z prostoru zpátky do Iráku. Vážně nevím, co očekávat. Všechno je možné. Ruský protivzdušný systém dokáže naše Tomahawky zachytit.
Poradce: Máte pravdu. Rusové to jen tak nenechají. Kdo to prosazuje? Pochází to od Votela (velitele CENTCOM)?
Americký voják:
Nevím, od někoho velkého…Je to velká věc. Musí to být prezident. Rusové zvažují možnosti. Jsou náznaky, že budou pasivními stoupenci Sýrie a své systémy nepoužijí, dokud nebudou jejich stroje v ohrožení. Jinými slovy, obloha je k****** modrá.

7. dubna 2017

Poradce: Co Rusové dělají nebo říkají? Mám pravdu, že jsme Rusku nebo Sýrii udělali malé škody?
Americký voják:
Díky bohu jsme nezasáhli ani jednu zatracenou věc. Svá letadla a personál stáhli. Ukázali jsme jim prakticky pěkně drahý ohňostroj. Věděli, kde jsou lodě a sledovali celý útok od začátku. Rusové zuří. Tvrdí, že máme špatné informace a znají pravdu o zásahu skladu zbraní. Mají pravdu. Asi nezáleží, zda bychom zvolili Clintonovou nebo Trumpa. K****. Nikdo nemluví o tom, proč vůbec v Sýrii a Iráku jsme. Ta mise je teď v pr****.
Poradce: Jsou naši kolegové naštvaní nebo s tím nikdo nic nemá a schvaluje to?
Americký voják: Je to blázinec. Dokonce jsme to Rusům hodinu před dopadem řekli. Poradce: Očividně ale věděli, že to přijde.
Americký voják:
Samozřejmě. Fox teď uvádí, že jsme základnu vybrali, protože odtud byl útok zahájen. Wow. Takovou s***** prostě nevymyslíš.
Poradce: Oni ano.
Americký voják: Je to k****** ďábelské.
Poradce:
Ámén!!

8. dubna 2017

Americký voják: Rusové jsou extrémně racionální. I přes zprávy se snaží leteckou kampaň zmírnit a koordinovat.
Poradce:
Nemyslím si, že Rusové chápou, jak je Trump šílený. A nemyslím si, že oceníme, jaké škody nám mohou udělat.
Americký voják:
Ukazují neuvěřitelný odstup a jsou klidní. Zajímají se o deeskalaci všeho. Nechtějí ztratit naši podporu v likvidaci ISIS.
Poradce:
Mám ale pocit, že tento přístup budou zkoušet, dokud budou cítit, že funguje. Pokud budeme prosazovat tento agresivní postoj, vrátí nám to.

Zrovna, když tato konverzace začala putovat internetem, Bílý dům oznámil, že syrská armáda chystá další chemický útok. Ve dvouodstavcovém prohlášení, bez jakéhokoliv důkazu, mluvčí Sean Spicer uvedl: „Spojené státy identifikovaly potenciální přípravy dalších chemického útoku Asadova režimu, který by vyústil v masovou vraždu civilistů včetně nevinných dětí. Aktivity jsou podobné přípravám, které režim učinil před chemickým útokem 4. dubna 2017…Pokud pan Asad provede další masovou vraždu za pomocí chemických zbraní, on a jeho armáda za to tvrdě zaplatí.“

Jak dokázala uniklá komunikace mezi americkým vojákem a bezpečnostním poradcem, Bílý dům produkuje další lež o chemickém útoku oplýváním lži staré. Sýrie taková obvinění odmítá, Rusko americké prohlášení tvrdě zkritizovalo.

Zdroje: Yahoo, Politico, Welt

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články