Obama a Clintonová nechali Libyi napospás teroristům, řekl mluvčí libyjské armády

Během rozhovoru s konzervativní stránkou PJ Media mluvčí Libyjské národní armády (LNA) plukovník Ahmed al-Mesmari potvrdil to, co jsme říkali o libyjské válce od začátku – bývalý americký prezident Barack Obama a jeho ministryně zahraničí Hillary Clintonová nechali zemi napospas teroristům, podporovali teroristické milice a snažili se na zemi uvalit svou vlastní vládu. Mesmari zmínil také Katar a útok na americký konzulát v Benghází ze srpna 2012.

LNA nebyla podporována USA, OSN a ani Evropskou unií. Ty se snažily na Libyi uvalit Vládu národní shody (GNA), která má v zemi nulovou podporu. Tato vláda navíc podporuje milice v Tripolisu. LNA spadá pod parlament sídlící Tobruku a nedávno se ji podařilo odstranit milice z Benghází.

Mesmari v rozhovoru popisuje podporu terorismu v zemi už během války v roce 2011, tvrdí, že na území pod jejich kontrolou neprobíhá žádné pašování lidí do Evropy a na závěr dodává, že nemá ponětí, jak se USA budou k zemi chovat pod Donaldem Trumpem. Zde jsou ty hlavní úryvky:

Hlavní zodpovědnost je na NATO

Hlavní zodpovědnost padá na NATO, které zasáhlo v Libyi v roce 2011, aby ukončilo Kaddáfího režim a zničilo veškeré zbraně armády a infrastrukturu, jen aby nechalo Libyi napospas v boji proti teroristům. Nic neprovedli, aby pomohli obnovit armádu nebo dokonce znovu aktivovat další bezpečnostní zařízení.

Americká administrativa vedená Obamou a Hillary Clintonovou situaci přehlíželi a nevěnovali pozornost.

Nemáme pochybnosti, že Obamova administrativa a její velvyslankyně v Libyi, Deborah Jonesová, byla ve významném kontaktu s milicemi a teroristickými skupinami v Libyi.

Pro Libyi měly USA plán, o kterém stále nevíme, na samém konci ale Libyjce nechali proti teroristům samotné.

Podpora Kataru teroristických skupin

Katar začal v Libyi pracovat, ještě než přišlo NATO. Katar zasáhl v zemi pod záminkou, že je ochoten pomoct vzpouře lidu. NATO později Libyi opustilo a Katar po celé zemi podporoval Muslimské bratrstvo, Al-Kájdu a další milice.

Katar také podporoval tyto skupiny zbraněmi, municí a přepravoval bojovníky z Libye do Sýrie přes Turecko.

Katar dodnes pokračuje v podpoře milic Al-Kájdy a Muslimského bratrstva v Tripolisu a Misuratě.

Útok na konzulát v Benghází

Tato operace byla vedená skupinou Ansar al-Sharia, odnoží Al-Kájdy, a další milicí zvanou Brigáda mučedníků 17. února, která je součástí milic Muslimského bratrstva. Katar je hlavním sponzorem Muslimského bratrstva a Al-Kájdy v zemi. Během tohoto brutálního útoku na americký konzulát poskytli zbraně a komunikační vybavení.

Paradoxem je, že tato milice byla najata USA na ochranu konzulátu. Dohodli se s útočníky na sehrání přestřelky, pak jim otevřeli bránu konzulátu.

Podpora Kataru dnes

Poslední jasnou podporu byla jejich pomoc tzv. Brigádám pro ochranu Benghází, což je další odnož Al-Kájdy, která byla libyjským parlamentem a dalšími arabskými zeměmi označena za teroristickou skupinu. Katarská podpora jim přicestovala do města Jufra ve formě zbraní, munice, obrněných vozidel, telekomunikačního vybavení a hotovosti.

Belhádž je stále terorista

Belhádž je stále teroristický lídr. K tomu navíc má spoustu peněz na podporu své teroristické skupiny a financování dalších skupin v Tunisku a Sýrii.

Belhádž je zakladatelem Libyjské islamistické bojovnické skupiny (LFIG) a své názory neopustí. Pro nás je lídrem LIFG, odnože Al-Kájdy.

Liwa al-Huma a americká podpora

Milice neposílaly jen zbraně a munici, ale také bojovníky z Libye, Tuniska, Egypta a dalších států.

Jejich prvními zastávkami byli tábory v Sabratě, Tripolisu, Misuratě, Derně a Benghází, pak byli přepraveni přes moře do Sýrie přes Turecko.

Liwa Al-Umma v Sýrii byla vytvořena z těchto bojovníků a jejich velitel Mahdi al-Harati, libyjsko-irský občan, byl teroristou Al-Kájdy. Je z Belhádžova blízkého okolí a byl plně podporován Belhádžem a Katarem. Liwa Al-Umma bojovala v Sýrii po boku Al-Nusry.

Stále nic nevíme o americké roli, ale domníváme se, že USA o tom společně s některými evropskými zeměmi věděly moc dobře.

Zdroj: PJ Media
Foto: PJ Media

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články