Okolo Zemana se pohybuje další lobbistická skupina, tentokrát jde o Kyrgyzstán

Zdá se, že prezident Miloš Zeman se obklopil další lobbistickou skupinou. Kromě lidí okolo Petra Kellnera, zbrojaře Jaroslava Strnada a lobbisty Jaroslava Tvrdíka má na Zemanovo okolí kontakty lobbistický spolek zvaný Česko-kyrgyzská obchodní komora, která vyjednala zakázku na výstavbu čtyř vodní elektráren v Kyrgyzstánu firmě Lingas Trading CZ  v hodnotě dvanácti miliard korun.

Firma Lingas Trading CZ je na trhu poměrně neznámá. Podle výkazů zisků a ztrát se nejeví ani ziskově. V roce 2014 měla firma tržba 345 tisíc a milionovou ztráty, přitom výkazy za další dva roky zveřejněny v obchodním rejstříku nejsou. Situaci ani nenahrává fakt, že společnost se základním kapitálem 200 tisíc nikdy vodní elektrárnu nestavěla. I tak ale kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář se za ni až moc okatě přimlouval přímo v kanceláři kyrgyzského prezidenta.

“Chtěl bych vyjádřit podporu spolupráci s českou společností Liglass Trading CZ, která úspěšně dokončila projekt výstavby solárních a vodních elektráren spolu s vaší agenturou pod ministerstvem hospodářství Kyrgyzské republiky. Česká společnost je osvědčenou firmou nejen na českém, ale i evropském trhu. Doufáme, že budete silným a dlouhodobým partnerem,” napsal podle serveru neovlivni.cz v emailu kyrgyzskému prezidentskému kancléři Saparovi Isakovi Dzhumakadyrovichovi.

Smelík a Vojtěchovský jezdí ve jménu Česko-kyrgyzské obchodní komory společně do Kyrgyzstánu (Foto: president.kg)

Firmu zastupuje jeden jednatel, a to Ing. Michael Smelík, který je zároveň jediným společníkem a má v rejstřících velkou podnikatelskou stopu. Zkušenosti s výstavbou elektráren nicméně možná má. Mezi několika firmami, které zastupuje, najdeme mj. L. D. I., s. r. o., jejíž vlastník GAENSEL MINING AND ENERGY, INC., se sídlem v americkém Utahu, v tomto oboru podniká:

18. července 2013 Společnost vstoupila do "letter of intent" ("LOI" ) s L.D.I. ( " L.D.I. " ), společností registrovanou v České republice, která se zabývá EPC – engineeringem, dodávkami a výstavbou fotovoltaických a vodních elektráren a nákupem a prodejem technologií pro fotovoltaické a vodní elektrárny.

Smelík podle webových stránek GAENSEl MINING AND ENERGY, INC. vlastní 6 500 000 ks akcií (27,29 %). 2 000 000 ks akcií vlastní ještě další Čech, mělnický podnikatel Jaroslav Šulc (8,4 %). Šulc byl pět let členem představenstva Lingas Trading.

To ale není vše. Smelík má ke Kyrgyzstánu jistou lásku, kterou chce zřejmě proměnit v kapitál. Spoluzaložil totiž spolek zvaný Česko-kyrgyzská obchodní komora, která má hájit podnikatelské zájmy v Kyrgyzstánu:

Účelem komory je podporovat obchodní a hospodářské vztahy mezi Českou republikou a Kyrgyzstán, hájit zájmy českého hospodářství v Kyrgyzstánu, zájmy kyrgyzského hospodářství v České republice a podporovat zájmy svých členů. Tyto úkoly a zájmy zahrnují rovněž profesionální vzdělávání a prohlubování kvalifikace, pořádání veletrhů, vytváření příznivého podnikatelského prostředí a podporu cestovního ruchu.

Mezi zakladateli komory jsou kromě Smelíka také Leona Benešová a Jiří Vojtěchovský. Poslední jmenovaný je zároveň prezidentem spolku, Smelík vystupuje jako viceprezident. Oba dva společně jezdili na jednání do Kyrgyzstánu. Smelík pak osobně smlouvu o zakázce podepsal přímo s kyrgyzskou hlavou státu Almazbekem Atambajevem.

Mynářovo přimlouvání (lobbování) značí vzestup další lobbistické skupiny v okolí prezidenta Miloše Zemana, protože Smelík jednak zastupuje organizaci domlouvající podnikatelům zakázky a zároveň jeho firma dostala od prezidenta jednu obří. Smelík musí mít zdá se velké konexe, že Hrad jeho firmu vychvaluje do nebes. Mynář tvrdí, že za lobbování žádný honorář nedostal.

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články