Princ Mohamed pozván do Izraele

Během konference Herzliya, což je každoroční setkání izraelských politiků a stratégů, izraelský ministr tajných služeb a dopravy Yisrael Katz požádal saúdského krále Salmana, aby pozval premiéra Netanyahua do Rijádu a na oplátku nově jmenovaného korunního prince Mohameda do Tel Avivu.

„Žádám Salmana, krále Saúdské Arábie, aby pozval premiéra Netanyahua na návštěvu Saúdské Arábie,“ prohlásil Katz. „Při návštěvě prezidenta Trumpa jsme viděli, jak dobrým hostem můžete být. Můžete také poslat svého nástupce, toho nového, prince Mohameda bin Salmana. Je dynamický člověk. Je to iniciátor a chce se prosadit,“ hovořil dále.„…Vědí, co je Írán zač. Vědí, že musíme vytvořit přístup k Íránu. Můžete ho poslat na setkání do Izraele a slibuji, že bude velice vítán,“ dodal.

Podobně se na konferenci vyjádřil ministr obrany Avigdor Lieberman. Ten volal po „úplných diplomatických a ekonomických vztazích“ obou zemí. „Jediným světlem na konci tunelu je komplexní regionální dohoda. Nic mimo stůj, vše je na stole.  Viděl jsem výzkum toho, co by regionální dohoda a plné ekonomické vztahy mezi Izraelem, Perským zálivem a Saúdskou Arábií znamenaly. Znamenaly by 45 miliard dolarů pro Izrael. To je potenciál. Musíme si ujasnit priority,“ řekl.

Ministr pro komunikace Ayoub Kara dále prohlásil, co se týče vztahů se Saúdskou Arábií, že vidí potenciál v americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. „Jmenování znamená větší ekonomickou spolupráci na Blízkém východě a to nejen co se týče ropy. Posílení vztahů s Trumpovou administrativou je začátkem nové a optimistické doby mezi Saúdskou Arábií a regionálními státy včetně Izraele a židovského lidu,“ řekl.

Během návštěvy regionu americký prezident Donald Trump letěl ze Saúdské Arábie přímo do Tel Avivu, podle Bílého domu šlo „historický moment“ ve vztazích mezi oběma zeměmi. Vyjednávání mezi Saúdy a Izraelci začalo údajně minulý týden. Předmětem jednání je fungování izraelských podniků v Perském zálivu a přelety izraelských aerolinek přes saúdský vzdušný prostor.

Zdroj: Middle East Eye
Foto: AFP

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články