Princ Mohamed: Splněný sen Izraele

Jmenování prince Mohameda korunním princem Saúdské Arábie je splněným snem Izraele a slouží izraelským zájmům v regionu. To prohlásil bývalý americký velvyslanec v Izraeli.

Podle Daniela Shapira tento krok představuje nebývalé příležitosti pro Izrael při zlepšování jeho regionální pozice a jeho podporu v bezpečnostních hrozbách.

Shapiro řekl, že Mohamedova nenávist skupin jako je např. Muslimské bratrstvo a jeho snahy o konfrontaci s Íránem ho vedou k jistým regionálním aliancím, a to je důvod, proč si buduje silné vztahy se Spojenými arabskými emiráty a Spojenými státy.

„Tento vývoj může vést k formaci osy, která zahrnuje Spojené státy, sunnitské stáy a Izrael, protože mají společné strategické cíle a jsou připraveni konfrontovat extrémistické síly v regionu,“ řekl Shapiro.

Bývalý diplomat dále Rijádu a Tel Avivu nařídil „využít moudrou diplomacii pro dosažení větších výsledků ve věci vztahů mezi oběma stranami a snížení následků, které mohou z politické reality v regionu vzniknout.“ Mohammed bude připraven dokončit normalizaci vztahů s Izraelem v rámci implementace arabské iniciativy.

Shapiro dále uvedl, že i když jej Američané ve „válce proti teroru“ vnímají jako věrohodného, jeho politiky mohou poškodit americké zájmy. USA by tudíž měly Mohammeda důrazně varovat, aby jim neškodil. Saúdové by podle něj měli být také pozorní, aby království nezatáhl do zbytečných regionálních konfliktů.

Zdroj: Middle East Monitor
Foto: Internet

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články