V Jemenu Spojené arabské emiráty mučí a USA vyslýchají

Uprostřed tiché saúdské genocidy Jemenu, brutálního hladomoru a různých epidemií Spojené arabské emiráty odvádějí lidi do tajných věznic. Podle vyšetřování agentury AP vojáci SAE brutálně mučí militanty, zatímco američtí vojáci provádějí výslechy. Mučení je vskutku extrémní – oběť přivázána k tyči např. stojí v hořícím kruhu.

Agentura AP zdokumentovala minimálně 18 tajných zařízení v jižním Jemenu, která řídí buď SAE, nebo jemenské vládní síly vytvořené a cvičené právě Emiráty. Tajné věznice jsou uvnitř vojenských základen, v přístavech, na letištích, v soukromých vilách a dokonce i v nočním klubu. Podle jemenského ministra vnitra Husseina Araba jsou i někteří vězni převáženi na základnu SAE v Eritrei.

Američtí činitelé pod podmínkou anonymity agentuře sdělili, že se američtí vojáci účastní výslechů, poskytují spojencům otázky pro zadržené a dostávají od Emirátů přepisy výslechů. Vysocí představitelé armády jsou si prý obvinění z mučení vědomi, ale v jejich přítomnosti sami nic takového neviděli.

Podle právníků a rodin bylo do tajných věznic odvedeno téměř 2 tisíce lidí. Tato zmizení vyvolávají masivní protesty po celé zemi.  

Zdroj: AP
Foto: AP Photo/Maad El Zikry

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články