Aeronet je prostě bestseller

Pro zachování „neutrální a nezaujaté“ podstaty moderní žurnalistiky a také systémového uspořádání každý, kdo se snaží vyjádřit jakýkoliv odpor, spadá do kategorie „ruské propagandy.“ Ačkoliv šíření propagandy ruského státu nelze jakkoliv dokázat, mainstreamová média stále omývají příklad tří serverů – Aeronet, AC24 a Sputnik. Posledně jmenovaný je přímo financovaný ruským státem, server AC24 je sice transparentní, ale poskytuje okopírované informace z ruských médií nebo přeložené články z amerického alternativního tisku. Aeronet je daleko horším případem, protože je co nejméně transparentní, informace nekopíruje, ale jeho autoři s výstředními přezdívkami je přepisují do vlastních názorů a analýz a vnucují čtenářům názor, že jsou obětními beránky.

Příběh je pořád stejný. Aeronet šíří ruskou propagandu, je nebezpečný pro lidskou hlavu a využívá nálad nespokojené veřejnosti. Když k tomu ještě přidáme fakt, že nemáme absolutně ponětí, kdo jej provozuje, jde o dokonalý bestseller a lacinou potravu pro zkorumpovaná média. Parádním příkladem jsou dvě vyšetřování. Jedno provedl v dubnu týdeník Respekt, kdy odhalil, kdo vlastní dispoziční práva k účtům serveru. I když tyto informace byly patrně získány prozrazením bankovního tajemství, což je trestný čin, stopy vedou do Havířova za člověkem jménem Marián Rohály, který příhodně nemá ponětí, kdo vlastně server provozuje. Tvrdí, že se k Aeronetu dostal přes sociální sítě…Ale jen tak má přístupová práva k účtům, na které se zasílají peníze na web.

Foto: Marián Rohály nikoho z Aeronetu nezná, ale má přístup k účtům webu

Další zaujaté vyšetřování, tentokrát ve spolupráci novinářů týdeníku Respekt a pořadu České televize Reportéři ČT, odhalilo, že účty spravuje člověk, který dluží miliony, jménem Marek Pešl z jihočeského Branišova, jehož příbuzní o něm od roku 2003 neslyšeli. Jeho dům byl prodán v exekuci, protože dlužil mobilnímu operátorovi, o kus lesa prý přišel kvůli dluhu u zdravotní pojišťovny. Dále pak jsou na něj uvaleny další čtyři exekuce. Podvodné praktiky provozuje zřejmě i na SLovensku, kde jedná za schránkovou firmu Megaton media v Bratislavě.

Zaujatá reportáž neuvedla, že i když je Pešl jednatelem společnosti, společníkem se 100procentním podílem je americká společnost Microtela Corporation se sídlem v Houstonu. Pešl je patrně jen bílý kůň, protože sídlo firmy nevypadá na to, že by zde sídlila nadnárodní společnost. Megaton media podle rejstříku provádí následující činnost: vývoj softwaru ve smyslu autorského zákona; kupě tovaru za účelem jeho prodeje konečnému spotřebiteli anebo jiným zprostředkovatelům; zprostředkovatelská činnost v oblasti obchodu; zprostředkovatelská činnost v oblasti služeb; činnost podnikatelských, organizačních a ekonomických poradců; počítačové služby; služby související se zpracováním údajů; administrativní služby; reklamní a marketingové služby; pronájem nemovitostí spojený s poskytováním jiných než základních služeb spojených s pronájmem; pronájem nemovitostí; přípravné práce k realizaci stavby; uskutečňování staveb a jejich změn; dokončování stavebních prací při realizaci exteriérů a interiérů. Na slovenském sídle o ni nikdo nic neví.

Foto: Screenshot z Google Street View. Microtela Corporation sídlí v malém domečku v Houstonu. Pešl dělá jednatele její společnosti Megaton Media.

Aeronet se k Pešlovi vyjádřil následovně:

Je mi opravdu líto, že paní Snopová považuje našeho kolegu na Slovensku za „hlavu“ AE News a že si myslí, že on je já, nebo že já jsem on. Náš kolega na Slovensku nám totiž jen pomáhá s bitcoinovými transakcemi a s bitcoinovým směnárnictvím. Reportáž lživě vyzněla, že si peníze nechává. Naše redakce nekádruje naše spolupracovníky, nezjišťujeme, kdo má a nemá exekuce. Ale naše bitcoinové transakce na Slovensku jsou naprosto bezproblémové od samotného počátku.

Zaujatou a jednostrannou reportáž ČT si můžete prohlédnout zde.

Ať už Aeronet provozuje Pešl, Rohály nebo někdo další, složitá organizační struktura webu dokonce i představitele alternativních médií nutí se ptát, kdo doopravdy server provozuje. Články jsou složeny převážně z informací přebraných z ruských médií, doplněny „zdroji autorů,“ skandalizovány senzačními názvy a následně dobře propagovány. V jistých aspektech se názvy článků podobají těm serveru Protiproud dlouholetého spolupracovníka Václava Klause Petra Hájka a serveru Parlamentní listy, na jehož platformě Hájek funguje.

Reportáž ČT o serveru Aeronet byla sice manipulativně podána, nemůžeme ale zároveň věřit slovům autora webu, protože je absolutně neprůhledný a jeho struktura fungování nám spíš naznačuje, že ať web provozuje kdokoli, má co skrývat. Web shazuje alternativní média, je vyobrazován jako odstrašující příklad a situaci ani nepomáhá fakt, že „Vedoucí kolotoče“ vystupuje ve Svobodném vysílači nebo ve Svobodném rádiu s měničem hlasu. Je nutno tedy konstatovat, že dokud nebudeme vědět, kdo přesně za webem stojí, budeme muset jej považovat za trojského koně.

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články