Americké agentury využily ve studené válce tisícovku nacistů


FOTO: Aleksandras Lileikis byl zapojen ve smrti 60 tisíc Židů v Litvě, později pracoval pro CIA

Během studené války CIA a další americké vládní agentury zaměstnaly minimálně tisíc nacistů jako špiony a informátory a až do 90. let se vláda snažila utajit, že někteří stále v USA žijí.

Ředitel FBI J. Edgar Hoover a ředitel CIA Allen Dulles agresivně v 50. letech rekrutovali nacisty všech hodností jako tajné anti-sovětské agenty. Domnívali se, že jejich hodnota přavažuje morální problémy týkající se jejich práce pro Třetí říši.

Agentura zaměstnala v 50. letech jednoho bývalého důstojníka SS jako špiona i když vyvodila, že nejspíš spáchal „menší válečné zločiny.“ 

Podle vládního činitele právník pro CIA v roce 1994 tlačil na žalobce, aby zastavil vyšetřování bývalého špiona Aleksandrase Lileikise z Bostonu, který byl zapojen v nacistickém masakru desítek tisíc Židů v Litvě.

Důkazy o spojení americké vlády na nacistické špiony se začaly veřejně objevovat v 70. letech minulého století. Tisíce záznamů z odtajněných složek, žádosti o informace a další zdroje společně s rozhovory s bývalými vládními činiteli ukazují, že vládní nábor nacistů byl větší, než se předpokládalo a činitelé se to snažili půl století po válce ututlat.

V roce 1980 činitelé FBI odmítli zvláštní jednotce Ministerstva spravedlnosti říct, co ví o 16 nacistech, kteří mají pobývat v USA. Podle dokumentů FBI nemohla odpovídat, protože muži pracovali jako informátoři, poskytovali agentuře stopy na komunistické sympatizanty.

Někteří špioni pracovali u nacistů na nejvyšších pozicích. Jeden důstojník SS, Otto von Bolschwing, byl mentorem a nejvyšším poradcem Adolfa Eichmanna, architekta „Posledního řešení,“ a autor politických dokumentů o terorizování Židů. CIA jej ale i tak po válce zaměstnala jako špiona v Evropě. V roce 1954 jej přestěhovala i s rodinou do New Yorku. Agentura tento krok popsala jako odměnu za „loajální poválečnou službu.“ Dokumenty také dokazují, že když izraelští agenti v roce 1960 zatkli v Argetině Eichmanna, Otto von Bolschwing požádal o pomoc CIA, protože se bál, že Izraelci půjdou i po něm. Agentura všechny jeho vazby na Eichmanna utajila. V roce 1981 se vzdal občanství, když po dvaceti letech musel za své zločiny k soudu.

Podle badatele holokaustu Richarda Breitmana americká armáda, CIA, FBI a další agentury využili po válce 1000 nacistů a kolaborantů. Historik Norman Goda tvrdí, že číslo může být vyšší. 

Je velice dobře zdokumentováno, že po skončení 2. světové války CIA v rámci projektu Paperclip převezla do USA nacistické vědce. Např. Wernher von Braun, raketový vědec nacistického režimu, pracoval na vybudování NASA. Nacističtí vědci také pomohli CIA vypilovat program ovládání mysli a biologických válek. 

Zdroj: New York Times
FOTO: US State Department

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články

Zpátky!

Image


Z důvodu velkého objemu informací a časových indispozic jednoho jediného člověka tento web více jak rok spal. Po vyřešení mých osobních problémů jsem se řídil prvotními pocity – neměl jsem chuť pokračovat v tomhle dál. Po nějaké době…