Americký vědec se obává, že zpravodajské agentury financují výzkum změny klimatu, aby našly zbraň

Vysoký americký vědec vyjádřil obavy, že zpravodajské agentury financují výzkum změny klimatu, aby zjistily, zda nové technologie mohou být využity jako zbraně.

Klimatický vědec z Rutgersovy univerzity v New Jersey Alam Robock požádal vládní agentury, aby byly otevřené ohledně svých zájmů o změnu klimatu. Robock v současné době studuje, jak stratosferické aerosoly mohou ochladit planetu tak, jako velké erupce sopek.

Národní akademie věd publikovala minulý týden dvoudílnou zprávu o různých postupech na boj proti klimatu. Zprávu za 600 tisíc dolarů financovaly americké zpravodajské služby a Robock tvrdí, že CIA a další agentury nikdy svůj zájem nevysvětlily. „CIA byla hlavním sponzorem zprávy Národní akademie a opravdu mě znepokojuje, kdo bude ve velení,“ řekl. Mezi dalšími sponzory byla vesmírná agentura NASA, Americké Ministerstvo energetiky a Národní úřad pro oceán a atmosféru.

Robock řekl, že ohledně zapojení zpravodajských agentur do změny klimatu začal být opatrný poté, co mu zavolali dva muži, kteří se představili jako konzultanti CIA. „Řekli: 'Pracujeme pro CIA a rádi bychom věděli, zda nějaká další země ovládá naše klima a jestli bychom to poznali?' Myslím, že v duchu si mysleli: 'Pokud bychom chtěli ovládat něčí klima, poznali by to?'“ řekl. Robock jim odpověděl, že pokud by země chtěla vytvořit stratosferický mrak dostatečně veliký pro změnu klimatu, zachytily by to satelity a pozemní stroje. Využívání počasí jako zbraně je zakázáno Konvencí pro modifikaci životních prostředí z roku 1978.

„Myslím, že tento výzkum by měl být otevřený a musí být na mezinárodní úrovni, aby nebyly žádné pochybnosti o tom, zda tato technologie nebude využita pro nepřátelské účely, “dodal.

Zdroj: Guardian
Foto: Mike Hollingshead/Barcroft Media

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články