Američtí boháči bohatnou a chudí jsou nahrazováni roboty, píše Bloomberg

Nový průzkum agentury Bloomberg ukazuje, že americká pracující třída upadá, zatímco bohatá elita bohatne a nahrazuje pracovní sílu automatizací. Tato studie dokazuje, jaké drastické změny budou čekat lidstvo v následující dekádě.

Propast mezi bohatými a chudými – rozdíl mezi celoročními příjmy 20 procent lépe vydělávajících domácností a těch 20 procent méně vydělávajících vzrostl během pěti let (2010 – 2015) z 29 200 dolarů na 189 600 dolarů. Bloomberg tato data vypočítal dle dat Amerického statistického úřadu. Díra mezi bohatými a chudými se rozšiřuje i nadále, protože spoustu pracovních úkonů přebírají počítače a roboti a firmy upřednostňují specializované zaměstnance.

Podle studie ProcewaterhouseCoopers LLP bude rozdíl čím dál větší. Na začátku třicátých let tohoto století bude až 38 procent amerických pracovních místa ohroženo automatizací, mezi ty nejvýše zasažené budou patřit obchod, doprava, skladování a výroba. Statistikám ani nenahrává fakt, že společnosti využívají zaměstnance na poloviční úvazky nebo obyčejné dohody o provedení práce.

Spodních 20 procent domácností má čím dál větší problém s náklady na ubytování, lidé z této skupiny hledají přístřešky mimo své domovy a hledají levnější bydlení. Podle Ministerstva práce vzrostly nájmy za jeden rok o 3,9 procenta.

Rozdíly mezi domácnostmi s nejvyššími a nejnižšími příjmy byly největší v technologických centrech pěti metropolitních statistických oblastech – dvě v Kalifornii, San Francisku a San José, a dále v Austinu a Seattlu.

Bloomberg dále spočítal změnu propasti mezi super bohatými (nejvyšších pět procent) a střední třídou (prostředních 20 procent). Vzrostl o 58 800 dolarů. Tohle je náznak toho, že neoliberální elita nepočítá s pracovní silou a naznačuje to drastické změny nejen americké společnosti.

Zdroj: Bloomberg
Foto: Bloomberg

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články