Američtí zpravodajci veřejně mluví o zneužití internetu věcí

Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) nám opět dala důvod, proč nepoužívat internet věcí. Využívání domácích spotřebičů a dalších přenosných gadgetů napojených na internet se může každému vymstít, protože kvůli slabému zabezpečení jsou tato zařízení terčem kybernetických útoků a, podle zpravodajsko-průmyslového komplexu, jej využívají padouchové, což je důvod pro monitoring.

Během vojenské konference ve Washingtonu zástupce ředitele NSA Richard Ledgett prohlásil, že činitelé agentury se na internet věcí dívají „teoreticky na úrovni výzkumu.“ Ledgett souhlasil s faktem, že jsou daleko jednodušší způsoby pro sledování teroristů a špionů než je proniknutí do jakýchkoliv biometrických zařízení, domnívá se ale, že „tato zařízení mohou být zdrojem informací.“

Ledgett byl dále tázán, zda miliardy propojených zařízení od Wi-Fi po zdravotní pomůcky budou pro agenturu bonanzou nebo bezpečnostní noční můrou. Ledgett odpověděl: „Oboje…Mou prací je proniknout do sítí dalších lidí, složitost je můj kamarád. Napřed aktualizujete software, zavedete zranitelná místa, nebo spíše proměnné faktory. Z hlediska proniknutí je to dobré místo.“

Zástupce ředitele Americké Národní bezpečnostní agentury není prvním americkým činitelem, který veřejně hovořil o proniknutí do internetu věcí. Veřejně o tom začal mluvit v roce 2012 bývalý šéf CIA David Petraeus. „Předměty zájmu budou vystopovány, identifikovány, monitorovány a na dálku ovládány prostřednictvím technologií jako jsou radiofrekvenční identifikace, senzorové sítě, maličké servery a sběrače energie – vše připojeno k internetu další generace pomocí běžného, nízkonákladového a vysoce efektivního programování,“ řekl tehdy.

Kromě Petraeuse a Ledgetta se ke špehování internetu věcí vyjádřil také šéf všech amerických zpravodajských služeb James Clapper v Senátu během každoročního hlášení. „V budoucnu mohou zpravodajské služby využít internet věcí pro identifikaci, sledování, hledání umístění a rekrut, nebo k získání přístupu k sítím nebo uživatelským kredencím,“ řekl tehdy.

Petraeus, Ledgett a Clapper nám v podstatě naznačili, že jakékoliv zařízení připojené k internetu se stává předmětem sledování. Tím nám dali další důvod, proč bychom svůj domov, anebo dokonce i sami sebe, neměli připojovat k internetu.

Zdroje: Hacker News, Digital Trends, Sputnik, Wired, Guardian
Foto: Wikimedia

 

 

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články