Podivné praktiky amerických těžařů se přesouvají ze Slovenska na Moravu

Odpor průzkumu ložisek ropy a plynu v obci Smilno na východě Slovenska je zdá se až tak moc vážný, že Obecní úřad ve Smilně ve spolupráci s americkou společností Alpine Oil and Gas uspořádá 22. dubna exkurzi na Jižní Moravu po „ropných“ destinacích s cílem přesvědčit obyvatele obcí, že nic škodlivého je při zavedení průzkumného vrtu a při případné těžbě nečeká.

Tyto praktiky podobající se praktikám tzv. šmejdů (plná autobus seniorů a cesta za drahými a vadnými hrnci) jednatele Alpine Oil and Gas Stanislava Benady nebudou ničím jiným, než těžařskou PR. Na oficiálních stránkách obce, jejíž starosta Vladimír Baran dělá zřejmě vše proto (včetně toho, že podal jako spolumajitel příjezdové cesty trestní oznámení za její blokaci), aby se za každou cenu těžilo, je jen hrstka informací o tom, kam přesně tato expedice zavítá.

Objednávka hovoří jasně: Platí Alpine Oil and Gas a řídí starosta Smilna Vladimír Baran. Jméno dopravce bylo zakryto.

Podařilo se nám získat objednávku mířenou autodopravci, který dopravu zajistí. Podle této objednávky je zřejmé, že fakturu za zájezd proplatí Alpine Oil and Gas (AOG) a vedoucím zájezdu je pan starosta Baran. Baran je bývalým vojákem z povolání a absolventem Technické univerzity v Košicích, konkrétně Fakulty báňské, ekologie, řízení a geotechnologií obor Informatizace firemní a veřejnoprávní činnosti. Poté rok studoval Akademii ozbrojených sil. Jako voják se účastnil několika zahraničních misí. Otázkou je, zda při studiu Technické univerzity v Košicích, kde studují budoucí geologové, těžaři a ropní inženýři nenarazil na současné nebo budoucí zaměstnance Alpine Oil and Gas. I někteří internetoví trolové, které AOG zaplatila, jsou absolventi této univerzity. AOG zde navíc v říjnu 2015 pořádala workshop.

Na dotazy o přesném programu exkurze obec neodpovídá, přičemž Stanislav Benada tvrdí, že informace poskytne obec. To ale není vše, protože společnost nechce v autobusu žádné problémy. Dozvěděli jsme se, že Stanislav Benada zakázal filmařům, kteří natáčejí o boji proti ropě dokument, se cesty zúčastnit. Proslýchá se také, že dva zaměstnanci Alpine Oil and Gas, projektový inženýr Igor Melus a konzultant bezpečnosti práce Ondrej Zenik, na cestu lákali některé zastupitele obcí a slibovali jim proplacení ubytování, kdyby se jim nechtělo jet tak brzy ráno. Podle zdrojů z Krivé Olky Melus osobně s tímto slibem kontaktoval jednu zastupitelkyni, kterou nebudeme jmenovat, a chtěl po ní, aby nabádala k cestě další obyvatele a hlavně nezvala aktivisty. Tuto zastupitelkyni považují nejspíš za slabý článek. Alpine Oil and Gas se bojí narušení jejího pečlivě naplánovaného manipulativního programu.

Vzhledem k tomu, že program zahrnuje město Hodonín, můžeme předpokládat, že východoslovenská expedice patrně zavítá také do Benadovy lobbistické operace, Muzea naftového dobývání a geologie, kde jeho přesvědčivý charakter bude hrát velkou roli v získání kladných hlasů. Toto muzeum Benada v minulosti využíval jako zástěrku pro své lobbistické aktivity v České republice.

Velmi zákeřná Cuadrilla

Pokud do tohoto muzea delegace zavítá, na schránce si všimne nálepky „Cuadrilla Morava, s. r. o.“ Tato nadnárodní společnost, která spadá pod britskou Cuadrilla Resources Holding (vlastníkem Carlyle Group, napojená na saúdskou královskou rodinu a velmi vlivnou rodinu Bushů, a její investiční fond Powerfund) chtěla na Valašsku v roce 2010 začít zkoumat břidlicový plyn. Po obrovském odporu ze strany obyvatel a starostů postižených obcí společnost skončila v likvidaci.

Lobbistická operace Stanislava Benady opět ožívá. Delegaci zřejmě očekává s vyvěšenou slovenskou vlajkou. (Zdroj: WertyzReport)

Cuadrilla je velice specifický příklad. Ve Velké Británii vlastní tato společnost desítky licencí na průzkum břidlicového plynu v národních parcích a na člověkem nedotknutých územích a britská vláda v čele Davidem Cameronem nejen této společnosti dělá obrovské ústupky v podobě možného vrtání pod domy lidí v sousedních pozemcích, likvidace protestních táborů a ignorace zasažených obcí. Cuadrilla je dokonalým příkladem toho, jak ropáci pronikli do vládních struktur, jak můžeme vidět na následujícím zobrazení vazeb.

Cuadrilla infiltrovala okolí britského politického establishmentu. Podobně to možná udělala v ČR za pomocí Stanislava Benady. (Zdroj)

Stanislav Benada jako jednatel české dceřinky prováděl podobné věci v České republice. Licence pro průzkum udělilo Ministerstvo životního prostředí v čele s Tomášem Chalupou (ODS) za vlády Petra Nečase a Benada ve spolupráci Leem Eisnerem z Ústavu hornin Akademie věd ČR a Vlastimilou Dvořákovou z České geologické služby začal přednášet o tom, jak je břidlicový plyn bezpečný pro pitnou vodu a lidi v okolí vrtů, ačkoliv dnes už existuje nespočet vědeckých studií, které dokazují, že hydraulické štěpení způsobuje kontaminaci podzemních vod, půdy, znečišťuje ovzduší, že lidé v okolí vrtů trpí problémy dýchacích cest a kožními onemocněními, bylo už také potvrzeno, že proces způsobil v Kanadě zemětřesení o síle 4,6 stupně Richterovy škály, přičemž americká Oklahoma a Ohio se otřásají stokrát do roka.

Vrcholem snah pana Benady byla publikace Mýty o plynu z břidlic, kterou v roce 2012 napsal s Pavlou Dvořákovou, geoložkou a průvodkyní v Muzeu naftového dobývání a geologie, pro žurnál Centra pro politiku a ekonomiku (CEP) bývalého prezidenta Václava Klause. CEP dále publikovalo další kladné publikace, včetně Břidlicový plyn: Energetická revoluce?, na které se také Benada podílel.

V této brožuře se objevila celá řada všech zastánců těžby břidlic v ČR: od ministra životního prostředí Tomáše Chalupy z ODS, přes Stanislava Benadu (vystupujíc zde opět jen jako zástupce svého „muzea“), ředitele Plynárenské unie Oldřicha Petržilka (mj. i poradce Masarykovy univerzity Brno, Politologického ústavu), profesora VŠE Miroslava Zajíčka a bývalého poradce ministrů průmyslu a obchodu Jiřího Hanzlíčka. Benada dále, aniž by uvedl své profesní pozadí, napsal do Senátu žádost o diskuzi na téma břidlicový plyn, později zde také vystoupil. To vše jako předseda tehdy občanského sdružení Muzea naftového dobývání a geologie. I zde senátu zatajil, že je již roky i jednatelem Aurelian Oil and Gas, která měla zájem hledat ropu a plyn v Polsku, na Slovensku a v Rumunsku, a také společnosti Cuadrilla Morava.

Společnost Cuadrilla Morava použila v České republice podobný model, jaký zastává ve Velké Británii. I když skončila v likvidaci, Benada má stále kontakty.

Benada má stále vazby na ministerstvech

V letech 2002 – 2006 byl Stanislav Benada zastupitelem města Hodonín (KDÚ-ČSL). V tomto období město jeho firmě Taxes Oil, s. r. o. prodalo budovu Dukelských kasáren za 750 tisíc Kč a pozemky okolo ni. Starostou města byl tehdy Jiří Koliba (KDÚ-ČSL) a další Benadovi spolustraníci bratři Ambrozkovi, Ladislav a Libor. Libor Ambrozek byl tehdy ministrem životního prostředí.

Jako starosta Hodonína a spolustraník Stanislava Benady Jiří Koliba v roce 2006 otevíral Muzeum naftového dobývání a geologie. O deset let později se staví zákazu těžby břidlicového plynu. (Zdroj)

Jiří Koliba v roce 2006 jako starosta města odstřihával Muzeu naftového dobývání a geologie pásku a v roce 2007 jako místostarosta otevíral památník prvního ropného vrtu na Moravě na hodonínském Nesytu. Koliba později rezignoval, protože dostal lukrativní práci na Ministerstvu průmyslu a obchodu, kde dodnes pracuje jako náměstek ministra Jana Mládka.

Právě Koliba se nedávno v Senátu jako náměstek důrazně stavěl proti zákazu těžby břidlicového plynu na území České republiky. Jako odůvodnění uváděl, že by to znemožnilo společnosti MND doštěpovat. Novela Horního zákona nakonec žádný zákaz hydraulického štěpení nepřinesla.

Koliba, bratři Ambrozkové, Benada a další člen Muzea naftového dobývání a geologie, Ladislav Blažek, kandidují každé komunální volby za KDÚ-ČSL. Benada se do zastupitelstva po roce 2006 nedostal. Tehdy začal pracovat pro Aurellian Oil and Gas, ze které se v roce 2014 stala Alpine Oil and Gas.

Slovensko

Alpine Oil and Gas (AOG) vlastní na východě Slovenska 50 procent licencí pro průzkum. 25 procent vlastní rumunská státní společnost Romgaz a dalších 25 procent JKX Plc., která je akcionářsky propojená s ukrajinskou mafií Igora Kolomojského a jeho společníka Genaddyje Bogolubova. Zástupci AOG byli na tyto vazby tázání na loňské tiskové konferenci v Prešově. Tvrdili, že o ničem takovém neví. Kolomojsky sponzoruje na východě Ukrajiny neonacistický prapor Azov, který cvičí v rozporu s mezinárodními zákony dětské vojáky. Podezřívá se také, že se Kolomojsky účastní nelegálního obchodu s naftou ve střední Evropě. Kolomojsky se od rodiny Bushů a saúdských monarchů liší jen minimálně. Všichni zmínění rádi chodí přes mrtvoly a likvidují každého, kdo ohrozí jejich obchod.

I na Slovensku se Benada dostal do vládních struktur. Situace je celkem podobná té v České republice. Jednobarevné vlády Roberta Fica dělaly vše proto, aby se na východě Slovenska těžilo. Kolem udělování licencí a uzavírání smluv se točí pořád jedna a ta samá jména. Ať už to je bývalý ministr zemědělství a hospodářství Lubomír Jahnátek, jehož rezort přihrál AOG pro státní podnik LESY SR nevýhodnou smlouvu, jeho kamarád, bývalý ministr životního prostředí a nově ministr hospodářství (a samozřejmě člen správní rady Technické univerzity v Košicích), který by sám rozhodoval o případné těžbě, Peter Žiga, anebo ředitelka Odboru státní geologické správy Ministerstva životního prostředí SR Viera Maťová, která minimálně jednou navštívila Benadovo muzeum v Hodoníně. Maťová razítkovala AOG a její předchůdkyni povolení k průzkumu od roku 2006.

Nelegální praktiky těžařů, stejně jako ve spoustě jiných států, na Slovensku zřejmě nikomu nevadí.  I když Ministerstvo životního prostředí SR uvedlo, že pokud Benadovi chybějí smlouvy s vlastníky pozemků, na kterých chce provádět průzkum, porušuje zákon, podle Maťové to není důvod pro zrušení licence. Z Ruské Poruby se mezitím ozývá, že uzavírané smlouvy se rovnají podvodným praktikám omezující práva vlastníka pozemku.

Dále, i když se AOG pořád snažila vysvětlovat, že těžba přinese do regionu pracovní místa, při několika příležitostech byla při úpravě křovin přistižena levná pracovní síla z Polska, která po hlášení, že přijde kontrola z úřadu práce, raději utekla. AOG si také na přípravné práce na stavbu vrtu ve Smilně najala polskou firmu Transwiert, která není na Slovensku registrovaná, tzn., že daně a pojištění za pracovníky odvede patrně v Polsku, pokud vůbec.

Transwiert byla AOG využita, aby ve Smilně odstranila z cesty auto aktivistky Marianny Varjanové, které bránilo jedinou přístupovou cestu k vrtu. Benada dělníky, podle jejich slov, přesvědčil, že problémy dělají aktivisté. Policie potvrdila, že šlo o protiprávní čin.

Stanislav Benada navíc také obešel předkupní právo na podíl na přístupové cestě, který získal od vlastníka malé části pozemku, který mu pronajal prostor pro vrt, společnosti si dále pronajala pozemky tamního družstva se souhlasem nájemníka, nikoli vlastníka pozemku a navíc nerespektuje výměru, kterou může používat pro nezemědělský účel.

Ve Smilně společnosti zřejmě chybí platné územní rozhodnutí. Na to se ohled podle Ministerstva životního prostředí SR nebere, protože v tomto případě jde o „průzkumné práce.“ S tím ale nesouhlasí Okresní úřad v Prešově, protože parcely jsou evidovány jako orná půda, tudíž se společnost při přípravných pracích musí řídit Stavebním zákonem.

Alpine Oil and Gas práce ve Smilně dočasně přerušila, protože Krajský soud v Prešově předběžně rozhodl zakázat využívání cesty a odstraňování jakýchkoliv věcí z ní. Povolení k průzkumu má do srpna 2016. Benadovi zatím zbývá jen odstranit překážky v podobě veřejného odporu. Možná proti si najal slovenské zaměstnance MND, absolventy Technické univerzity v Košicích nebo brigádníky z regionu, aby infiltrovali diskuze a útočili na aktivisty na sociálních sítích.

Nezáleží na tom, co Benada expedici ze slovenského východu sdělí, protože jeho předešlé i současné aktivity jsou tím, co by Slováci neměli jakkoliv tolerovat. Jeho přesvědčivý charakter bude hrát v manipulaci velkou roli za předpokladu, že do autobusu nevměstná také „přesvědčovací“ agenty, kteří budou manipulovat ještě ty nerozhodlé.

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články