Mogheriniová navrhuje společnou evropskou obranu

Podle nového dokumentu pro zahraniční politiku Evropské unie je důležitá pro zachování dobrých vztahů s USA „věrohodná evropská obrana.“ Šéfka zahraniční politiky Unie Federica Mogheriniová v dokumentu Globální strategie uvádí, že „jako Evropané musíme mít větší zodpovědnost pro naši bezpečnost.“ Materiál má být předán lídrům EU příští týden.

„Když NATO existuje, aby ochránila své členy – většina z nich jsou Evropané – od externích útoků, Evropané musejí být lépe vybaveni, cvičení a organizováni, aby efektivně přispěli k takovým kolektivním snahám a jednali sami od sebe v případě nezbytnosti,“ stojí v dokumentu. „Věrohodnější evropská obrana je důležitá také pro zdravý transatlantický vztah se Spojenými státy.“

„Naše Unie je ohrožena. Náš evropský projekt, který přivedl nebývalý mír, prosperitu a demokracii, je zpochybňován. Na východě byl evropský bezpečnostní řád narušen, zatímco Severní Afriku a Blízký východ a také Evropu zachvacuje teror. Křehký svět volá po důvěrnější a zodpovědnější Evropské unii, volá po vnější a vnitřní evropské zahraniční a bezpečnostní politice,“ stojí dále v dokumentu.

I když Mogheriniová stále odmítá, že by plánovala zřízení armády EU, dokumenty tak nějak hovoří jinak. V budoucnu hrozí, že EU bude po členských státech vyžadovat výdaje na jejich vlastní armády nebo na společné evropské síly jako NATO.

Zdroj: Express
Foto: Internet

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články