Kurdský prezident náhle navštívil Ankaru, nakráčel do sídla turecké rozvědky

Uprostřed hádky o tom, kdo pašuje ropu Islámského státu, a o vyslání tureckých vojáků do Iráku navštívil prezident iráckého Kurdistánu Masud Barzani Turecko. Před schůzkou s tureckým vedením navštívil sídlo turecké tajné služby MIT a setkal se s jejím šéfem Hakanem Fidanem. Fidan v minulosti otevřeně podpořil teroristickou organizaci Islámský stát.

O tom, co přesně Barzani v Ankaře dělal, nebyly uvedeny žádné podporobnosti. Návštěvu sídla MIT neměl ale oficiálně v plánu. Poté, co opustil budovu tajné služby, se setkal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a premiérem Ahmetem Davutogluem. Během setkání se prý probíraly „regionální problémy včetně boje proti ISIS.“ Davutoglu po setkání oznámil, že se svým stínovým mistrem navštíví Bagdád.

Zajímavé také je, že ve stejný den Turecké Ministerstvo zahraničí všechny své občany varovalo před cestami do Iráku, ale ne do oblastí Kurdistánu. „Těm, co zůstávají, radíme, aby provincie opustili co nejdřív. Rozsah našeho varování před cestováním do Iráku byl rozšířen na všechny provincie kromě Dohuku, Irbilu a Sulaymaniyah,“ uvedlo Ministerstvo na svých stránkách. Důvodem je prý ohrožení tureckých společností a ohlašování náslí, unosů a dalších útoků. 

Barzaniho návštěva má zajímavý nádech, protože právě společnosti napojené na vládnoucí kruhy iráckého Kurdistánu byly spojeny s pašováním ropy Islámského státu. Krom toho se také povídá, že Barzani nechal irácký Mosul padnout do rukou teroristů, aby ovládl ropná pole, o které se přes s Bagdádem. Stojí také za zmínku fakt, že Kurdistán svou ropu vyváží nelegálně. Většina této ropy končí v Izraeli.

Před návštěvou Turecka zamířil Barzani do Saúdské Arábie. 

Zdroje: Todays ZamanHurryiet
Foto: Reuters

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články