Erdoganův syn je v Itálii vyšetřován kvůli praní špinavých peněz

Loni se do zájmu médií okrajově dostaly ropné obchody syna tureckého prezidenta Bilala Erdogana s ropou vytěženou na územích Islámského státu v Sýrii. Bilala tehdy obvinění odmítal. O pár měsíců později jej italské úřady začaly vyšetřovat pro právní špinavých peněz.

Případ se točí kolem korupční kauzy, která vypukla v roce 2013 v Turecku po sérii anonymních udání. Skandál zahrnoval praní špinavých peněz, při kterém se měly obcházet sankce na Írán. V prosinci téhož roku bylo zadrženo 52 lidí a mezi obviněnými se objevila jména příbuzných ministrů tehdejší Erodganovy vlády. Policie následně začala vyslýchat i syna tehdejšího premiéra Erdogana Bilala a na internetu se objevila konverzace, ve které sám premiér Bilalovi říká, aby zbavil desítek milionů dolarů. Erdogan tvrdil, že nahrávka byla zmanipulována, experti manipulaci neprokázali a Erdogan zahájil čistku v policejních a justičních řadách.

Podle různých zpráv whistleblower a podnikatel Murat Hakan Uzan podal v Boloni minulý týden podnět, ve kterém uvedl, že si Bilal loni v září s sebou do Itálie přinesl miliardu eur na vyprání. Záhadný whistleblower Fuat Avni ohledně Bilalova odletu do Itálie tehdy uvedl, že o jeho návratu se rozhodne po parlamentních volbách. Do Turecka se Bilal zatím nevrátil. Tvrdí, že si zde dodělává doktorát.

Italská média dále uvádějí, že úřady vyšetřují také tvrzení, že Bilal přicestoval do Boloni s bodyguardy, kteří nemohli do země vstoupit, dokud jim nebyly do několika hodin vystaveny diplomatické pasy.

Zdroj: Independent
Foto: AFP PHOTO / OZAN KOSE /Flickr

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články