„Zničte to!“ Blair nařídil zničit dokument, který tvrdil, že válka v Iráku bude nelegální

Ohledně britské války v Iráku v roce 2003 vypuklo další pozdvižení. The Mail on Sunday uvedl, že Downing Street tři týdny před invazí zpanikařila, když generální prokurátor Lord Goldsmith premiérovi Tonymu Blairovi sdělil, že válka může být pod mezinárodními zákony nelegální. Blair následně svým ministrům a dalším činitelům, kteří dopis od Goldsmitha dostali, nařídil papírovou stopu zničit.

Kopii Goldsmithova dopisu měl spálit i ministr obrany Geoff Hoon. Hoon také údajně Blairovi vyhrožoval odhalením detailů o irácké válce, když ho Blair vyhodí z kabinetu ministrů.

Třináctistránkový právní názor ze 7. března 2003 The Mail on Sunday odhalil poprvé v roce 2005. Dokument uváděl, že válka bude kvůli nepodpoře OSN pod mezinárodními zákony zpochybněna. „Datum války bylo už napsáno v diáři a Goldmisth tvrdil, že může být zpochybněna pod mezinárodními zákony. Řekli „zničte to, spalte to“ a zapracujte na generálním prokurátorovi,“ řekl nejmenovaný činitel deníku. O deset dnů později Goldsmith svůj názor změnil a řekl, že válka bude legální.

O týden dříve se ukázalo, že Blair slíbil americkému prezidentovi Georgi Bushovi podporu rok před invazí, ačkoliv tvrdil, že prosazuje diplomatické řešení krize.

Zdroj: DailyMail

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články