Bostwana prodala licence na fracking v národním parku

Bostwanská vláda udělila licence na více jak polovinu bostwanského národního parku Kgalagadi, jedné z největších afrických konzervačních oblastí, na těžbu břidlicového plynu. Vše bylo provedeno v tichosti, zprávu přináší Guardian. Park Kgalagadi se rozpíná na 36 tisících čtverečních kilometrech divočiny, je domovem mj. pro antilopy, kalaharské lvy a malé sokoly.

Licence na více jak polovinu území parku byly v září 2014 uděleny společnosti Nodding Donkey se sdílem v Británii, tehdy ale vláda a ani společnost nic netvrdily o břidlicovém plynu. Společnost se od tohoto měsíce jmenuje Karro Energy. Činitelé parku tvrdí, že žádná těžba ještě nezačala, novináři Guardianu ale nalezli ropnou usazeninu v zemi u populáního kempu. Na místě šel navíc cítit dehet a vidět stopa po vyvrtané díře.

Turistický manažer jihoafrické části parku a manažer Kgalagadi Ben van Eerden říká, že o žádných licencích neví. „Neviděli jsme vydání žádných licencí, nic nám nebylo řečeno a v parku netěží žádná společnost. Jsem překvapen a šokován,“ řekl.

Těžební licence na více jak polovinu celého parku dokazuje mapa z roku 2014. Karro Energy v dubnovém prohlášení uvedla, že prostředníctvím svých společností Equatorial Oil a Tamboran v září 2014 dostala tři licence na těžbu břidlicového plynu na 29291, 34435 a 23980 kilomtrů čtverečních. 

Těžba v národním parku může ohrozit životy stovek druhů zvířat, otrávit vodu a zničit turistický průmysl.

Zdroj: Guardian
Foto: Jeffrey Barbee/Alliance Earth.org

 

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články