Škrty v britských sociálních službách přinesou miliardové zisky zbraňovým společnostem

Británie s nedostatkem peněz oznámila 12 miliardové navýšení výdajů, týká se to osmi bitevních lodí BAE, devíti plavidel pro pobřežní stráž, sledovacích dronů a stíhaček. Náklady na nahrazení jaderného programu Trident se dostávají mimo kontrolu, do rozpočtu bylo přidáno dalších šest miliard liber, celková cena je 31 miliard liber a dalších 10 miliard je pro případ nouze.

To je potenciálně 53 miliard liber, které vláda připravuje utratit za válku, nikoliv za sociální služby.

Zatímco zbraňoví dealeři si po zvýšení zisků po teroristických útocích otírají ruce, ministr financí George Osborne ve svém podzimním prohlášení uvedl, že i přes obrat ve zrušení daňových slev stále učinil škrty v sociální oblasti ve výši 12 miliard liber. A jen tak náhodou, tohle je stejné množství peněz, které byly přidány do vojenského rozpočtu (nepočítáme Trident), trestáni jsou ti nejchudší.

Ministr obrany Michael Fallon se v rozhovoru pro Radio 5 23. listopadu ani nesnažil předstírat, že navýšení výdajů na obranu nebylo spojené se sociálním rozpočtem, prohlásil, že je:

potřeba utratit méně na některé věci jako je sociální systém a utratit více na věci, na kterých opravdu záleží při udržování naši zemi v bezpečí.

Globální teror se bez pochyby navýšil. Jenže zatímco je šíření strachu z útoků podobných těm v Paříži v ulicích Británie na každém kroku, čísla jsou jasná – v roce 2014 v Británii nastalo následkem terorismu celkem 0 úmrtí. A dále, podle Indexu globálního terorismu ze Západu pochází jen 2,6 procenta úmrtí následkem terorismu za posledních 15 let.

Pojďme to porovnat například s úmrtími připisovanými tzv. Hodnoceními pracovní schopnosti (WCA). Jak nedávno uvedl The Canary, experti z univerzit v Oxfordu a Liverpoolu zjistili, že mezi lety 2010 až 2013 nastalo 590 sebevražd spojených s WCA. Během stejného období na britské pevnině nastala dvě úmrtí následkem terorismu.

V rozhovoru pro The Canary Andrew Smith z Kampaně proti zbraňovému obchodu řekl: 

Vláda nás opět krmí lží s úsporami a řekla nám, že si nemůže dovolit klíčové služby, na které lidé denně spoléhají. Může ale nalézt další peníze na militarismus a válku. Veřejné peníze by měly být využity pro dobro veřejnosti, ne pro navyšování zisků armádních společností.

I když Cameron argumentuje, že další zbraně posílí naši schopnost zasáhnout v Sýrii, jeho argument, že pomůže bojovat proti globálnímu terorismu, je pochybný. Od roku 2000, s intervencemi v Iráku a Afghánistánu, nastalo následkem terorismu devětkrát více úmrtí.

Letecké útoky v Sýrii do existujících problémů přidávají, Syrská observatoř pro lidská práva uvádí, že ruské útoky zavraždily 526 civilistů, z toho 137 dětí.

Zvýšené vojenské výdaje neudělají Británii bezpečnější a shazování bomb na zničené části světa nikoho neochrání. Je čas ptát se, kde jsou naše peníze utráceny, a začít požadovat, aby byly využity na ochranu nejchudších obyvatel než na plnění kapsí zbraňových dealerů. Musíme vládě ukázat, že sociální zabezpečení je důležitější než válka – tímto vybudujeme spravedlivější, soucitnější a bezpečnější společnost.

Článek vyšel 24. listopadu na The Canary. Foto: DVIDSHUB

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články