Bush a Blair zahájili válku v Iráku i přes zprávu jihoafrických expertů o tom, že Irák ZHN nevlastní

Bývalý britský premiér Tony Blair a americký prezident George W. Bush zahájili válku v Iráku i přes zprávu jihoafrických expertů o tom, že Irák nevlastní zbraně hromadného ničení. Tohle stojí v knize God, Spies and Lies jihoafrického novináře Johna Matisonna. Kniha popisuje, jak se tehdejší prezident Thabo Mbeki snažil Blaira a Bushe přesvědčit, že svržení Saddáma Husajna bude hroznou chybou.

Jihoafrická republika měla o potenciálním iráckém programu pro zbraně hromadného ničení zvláštní informace, protože vláda apartheidu v 80. letech prováděla vlastní program biologických, chemických a jaderných zbraní a s Irákem spolupracovala. V roce 1994 program známý jako Projekt Coast skončil a prezident Thabp Mbeki se rozhodl bývalý tým expertů pověřit vyšetřením britských a amerických tvrzení, že Saddám Husajn vlastní ZHN.

Mbeki požádal pro tým přístup, kterým jim Saddám Husajn umožnil. „Saddám souhlasil a poskytl jihoafrickému týmu svobodu cestovat po celém Iráku,“ píše Matisonn. „Dostali přístup ke zprávám OSN o možých místech se ZHN. USA, Británie a OSN byly o misi a jejím pokroku informování.“ Expertní tým po kontrolách dospěl k závěru, že se v Iráku žádné zbraně hromadného ničení nenacházejí. 

V knize dále stojí, že Mbeki v lednu 2003 vyslal expertní tým do Washingtonu, aby odhalil svá zjištění. Bylo to ale bez úspěchu. 1. února 2003 tse Mbeki také setkal s Blairem. Blairovi tehdy řekl, že odstranění Saddámovy strany Baas povede k národnímu odporu okupačních vojsk. Tajemník jihoafrické prezidentské kanceláře Frank Chikane později ve svých pamětích uvedl, že když si uvědomil, že budou Jihoafričané ignorováni, „byl to největší šok mého života.“ 

Přemluvit se Blaira a Bushe pokoušel také Mbekiho zástupce Nelson Mandela.

Zdroj: Guardian
Foto: Tyler J. Clements/U.S. Navy

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články