Čeští neokonzervativci jsou opět v ráži: Schwarzenberg, Kalousek a Ženíšek chtějí poslat na Ukrajinu zbraně

FOTO: Schwarzenberg úctívá oběti ukrajinského Majdanu na straně šéfa evropské pobočky Strany Svoboda

Neokonzervativci z celého světa vycítili šanci a připojili se k volání po poslání zbraní na Ukrajinu. Po prosbě amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, šéfa Amerického Senátního výboru pro ozbrojené složky Johna McCaina a dalších senátorů a po náznaku prezidenta Obamy k poslání zbraní na Ukrajinu hlásí i čeští neokonzervativci z TOP 09 Karel Schwarzenberg, Miroslav Kalousek a Marek Ženíšek.

Nejprve se k volání připojil předseda strany Karel Schwarzenberg. „Ruská armáda dodává povstalcům nejmodernější zbraně,“ řekl minulý týden. Podobné argumenty přednesl v rozhovoru pro deník Právo i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek: „Domnívám se, že vzhledem k tomu, co se teď na Ukrajině děje, by měla vláda přehodnotit své stanovisko týkající se vyzbrojování Ukrajiny. Současná pozice vlády, ale i jiných zemí EU říká: my stojíme za Ukrajinou, trváme na suverenitě jejích hranic, mezinárodními smlouvami uznávaných, ale současně nechceme Ukrajině pomoci, aby si své hranice mohla bránit. To nedává vůbec žádnou logiku,“ řekl.

Hned po Kalouskovi přispěchal i Ženíšek: „Rusko se již otevřené vojenské podpory nebojí. Západ ale ano. Pokud Rusko nedodrží novou minskou dohodu, nevidím důvod, proč by měly ostatní státy dále váhat s vojenskou pomocí,“ uvedl Ženíšek a závěrem dodal, že česká vláda se nakonec bude muset rozhodnout,“ řekl.

Další neokonzervativec, bývalý americký ministr obrany a ředitel CIA Leon Panetta, v rozhovoru pro stanici CNN řekl, že USA se účastní „úplně nové kapitoly studené války.“ Znamená to, že neokonzervativci z celého světa cítí velkou šanci, která se pro ně už nemusí opakovat. Válka je jejich motto a pokud se týká Ruska a zvláště Vladimíra Putina, spojí se i s nacisty.

Zdroje: CNN, iDnesNovinky.czParlamentní listy, Bloomberg, The Hill
Foto: Internet

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články