Dick Cheney zvažoval využití jaderných zbraní také v Iráku

George H. Bush, bývalý americký prezident a zástupce šéfa CIA, ve své autobiografii zkritizoval svého syna George za to, že se obklopil válečnými štváči. I když to zní dost ironicky, Bush v knize silně kritizuje Dicka Cheneyeho a Donalda Rumsfelda a uvádí, že Cheney plánoval využití jaderných zbraní proti Iráku. 

Bush uvedl, že viceprezident Dick Cheney a ministr obrany Donald Rumsfeld využili po útocích z 11. září 2001 své pravomoci, aby „otrávili“ přísun informací mířířích na prezidentský stůl o Iráku a zbraních hromadného ničení. Cheney dokonce jezdil do sídla CIA, aby tlačil na analytiky vytvářející zprávy o iráckém porgramu zbraní hormadného ničení, zatímco Rusmfeld důkazy získával od různých disidentů. 

Když byl Cheney ministrem obrany, nechal vypracovat studii o tom, kolik taktických jaderných zbraní je potřeba ke zničení Republikánské gardy Saddáma Husajna. Bush v knize uvedl, že jich bylo celkem 17. Využití jaderných zbraní Cheney zvažoval také v Afghánistánu a podle novináře Seymoura Hershe také v Íránu proti íránským podzemním zařízením ochuzujících uran.

Zdroje: GuardianNewYorker
Foto: Reuters

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články