Chytré hranice: Francie navrhuje při vstupu do EU odběr otisků prstů i Evropanům

Francouzské úřady volají po nových celoevropských pravidlech týkajících se občanů EU na cestách. Chtějí, aby každý Evropan, který vstoupí na půdu Evropské unie, odevzdal otisky prstů a případne mu byl oskenován obličej. Tento nárvh byl probírán 8. října na setkání ministrů vnitra EU v Lucemburku. Má být součástí tzv. „chytrých hranic.“

Chytré hranice jsou systémem biometrické evidence občanů mimo EU, první část se skládá z programu pro registraci cestujících (RTP) a druhou částí je systém vstupu a výstupu (EES). Plán byl ale v roce 2013 dočasně odložen kvůli obavám z miliardových nákladů a přístupu pořádkových sil. Evropská komise trvá na tom, že tyto systémy musí urychlit čas strávený na cestách a nalézt lidi, kteří zůstávají v Evropě i s prošlými vízy. Komise teď do konce roku přijde s novým návrhem s řádnou studií. 

Interní dokument z 25. září od francouzské delegace v Bruselu uvádí, že Francie chce rozšířit stejný biometrický systém na všechny cestující, tedy i na občany členských států Evropské unie. Francie tvrdí, že rozšíření chytrých hranic je potřeba kvůli hrozbám terorismu, migraci a většímu počtu pasažérů. Dokument cituje nedávné teroristické útoky ve Francii.

Právě vznik chyrých hranic se probíral ve čtvrtek na schůzi ministrů zahraničí EU. Krom toho byl na programu také program pro ukládání záznamů jmen pasažérů (PNR), který má obsahovat detaily o každé osobě, které vletí nebo vyletí z EU. I když zákonodárci tvrdí, že direktiva pevně upravuje ochranu dat, uchovávání dat loni zrušil Evropský soud z důvodu, že by došlo ke sběru obrovského množství dat o lidech nepodezřívaných s žádného zločinu. Tím by návrh byl v rozporu s platnou legislativou.

Zdroj: EU Observer
Foto: EU's attempts

 

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články