Čína navrhla novou obchodní dohodu: Tentokrát mezi Asií a Pacifikem

V rámci globalizace světa se kontinenty a další světové části začínají propojovat obchodními dohodami. Ekonomický summit asijsko-pacifického uskupení APEC, který se uskutečnil na Filipínách, podpořil čínský návrh pro vytvoření Asijsko-pacifické oblasti volného obchodu (FTAAP). Tato dohoda by měla odstranit dopady Transpacifického partnerství (TTP) na Čínu. Ironií je to, že součástí APEC jsou i členové TTP USA a Japonsko.

Deklarace ekonomických lídrů členských zemí APEC zdůraznila roli FTAAP jako hlavní síly pro propagaci regionální integrace. Tato myšlenka zazněla poprvé na summitu APEC v listopadu 2014. „Když se opět scházíme rok poté, našim cílem je stále prohloubit asijsko-pacifickou spolupráci a propagovat společný rozvoj regionu,“ řekl čínský prezident Xi Jinping. „Musíme pokročit s regionální integrací a vybudovat otevřenou asijsko-pacifickou ekonomiku,“ dodal.

Xi Jinping také prohlásil, že nové regionální dohody o volném obchodu způsobují obavy před fragmentací a vyzval USA a Japonsko, aby se snažily FTAAP prosadit. Do Transpacifického partnerství (TPP) se pustil také ruský prezident Vladimír Putin, který prohlásil, že nepodporuje stabilitu v regionu. 

FTAAP má být dokončena do konce roku 2016. Podle průzkumu Pacifické Rady pro ekonomickou spolupráci (PECC) má do celosvětové ekonomiky přidat 2,4 bilionu dolarů. 

Zdroj: BRICS Post
Foto: Xinhua

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články

80 procent Ukrajinců žije v chudobě

Image


Dva roky po tzv. Euromajdanu se podle standardů OSN ocitlo 80 procent Ukrajinců v chudobě se denním rozpočtem v hodnotě pěti dolarů. Statistiky představil ekonom Alexej Plotnikov na tiskové konferenci v Kyjevě.
„Minimální měsíční mzda byla v květnu 60 dolarů a minimáln…