Je Čína na pokraji intervence v Sýrii?

Čína měla doposud ohledně syrské války zdrženlivý postoj, ačkoliv čínští muslimové, ujgurská komunita z východní Číny, okupují vesnice na severu Sýrie a i přes fakt, že militanti ze Sýrie spáchali několik teroristických útoků v Číně. Situace se ale může změnit po popravě čínského občana Islámským státem, která byla potvrzena v magazínu teroristů.

Popraveným Číňanem měl být konzultant na volné noze Fan Jinghui, jak se stal rukojmím, není jasné. Daleko důležitějí mohou být následky jeho popravy. Čína prohlásila, že pachatelé přivede ke zodpvoědnosti. „Čínská vláda silně odsuzuje tuto nehumánní akci a rozhodně bude pachatele hnát ke zodpovědnosti.“ Jak by se tohle mohlo stát?

Už delší dobu se spekuluje, že se čínská armáda začíná pohybovat kolem středomoří. Zprávy z minulého týdne (s odkazem na nejmenované syrské činitele) uvádějí, že se země plánuje připojit k válce proti Islámskému státu. Co se týče postoje země k syrské krizi, čínský ministr zahraničí Wang Yi řekl, že svět musí zasáhnout jednotně. Otázkou ale zůstává, jestli se toho Čína zúčastní. Po popravě čínského občana to je totiž poprvé, co země pronesla tak tvrdá slova.

Zdroj: Al-AlamTelesur
Foto: Al-Alam

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články