Vláda právě přiznala, že využije chytré měřiče pro špehování

Pokud chcete důkaz, že americké zpravodajské agentury následkem vzestupu šifrování technologických společností neztrácejí sledovací schopnosti, podívejte se na úterní svědectví ředitele amerických zpravodajských služeb Jamese Clappera.

Jak uvedl Guardian, Clapper prohlásil, že internet věcí – spousta zařízení jako jsou termostaty, kamery a další spotřebiče, které jsou čím dál více připojeny k internetu – poskytují dokonalou příležitost ke špehování cílů a pokud možno, tak i mas lidí. Je nebezpečné, že spotřebitelé, který tyto produkty kupují, o tom ani nemusí vědět.

„V budoucnu budou zpravodajské agentury moct využívat internet věcí pro identifikaci, sledování, monitoring, sledování místa a zacílení pro rekrut, nebo aby získaly přístup k sítím nebo kredencím uživatele,“ řekl senátnímu panelu v rámci každoročního „zhodnocování hrozeb“ USA.

Clapper v podstatě říká něco podobného, co minulý týden uvedla velká studie Berkmanova centra Harvardské univerzity. Studie vyvodila, že nedávné tvrzení FBI o tom, že „jde do temna“ – tzn., že ztrácí schopnost špehovat podezřelé kvůli šifrování – je převážně přehnané, federální agentury totiž mají spoustu prostředků pro špehování. Studie potvrzuje komentáře spousty expertů, kteří tvrdí, že žijeme ve „zlaté době sledování,“ nikoli „temna.“

Zastánci soukromí vědí o potenciálu využití internetu věcí spousty let. Pořádkové síly si toho všimly také, čím dál více si žádají povolení soudu, aby od různých společností získaly data, o jejichž vyslání a skladování uživatelé nevědí. Policie žádá společnost Dropcam o záznamy z kamer, které mají hlídat děti. U soudu už byla navíc několikrát využita data z fitbitu.

Potenciál pro porušování soukromí nedávno dorazil do několika milionů domovů: Samsung loni vyvolal kontroverzi, když oznámil, že její televize slyší všechno v místnosti a v tištěném manuálu společnost varovala, aby lidí před televizí neříkali citlivé věci.

Zatímco si Samsung prošel peklem, jako vševidoucí a vše-slyšící zařízení se dnes chová široké spektrum zařízení, týká se to i dalších modelů televizí. Xbox Kinect, Amazon Echo a program OnStar, který sleduje vzorce řízení řidičů aut. Dokonce i nová Barbie dokáže špehovat – poslouchá reakce vlastníků, informace zasílá do sídla společnosti Mattel.

Pak jsou tu bezpečnostní problémy s internetem věcí, který hackerům umožňuje – ať už jsou zločinci, vláda nebo něco mezi – přístup k datům bez jakéhokoliv soudního příkazu, jako např. úchylové, kteří odposlouchávají baby monitory nových rodičů. Jen před pár týdny bezpečností výzkumník zjistil, že termostaty Nest od Googlu vypouštějí poštovní směrovací čísla na internet. Existuje dokonce vyhledávací modul pro internet věcí zvaný Shodan, který uživatelům umožňuje jednoduše hledat nezabezpečené webkamery, které vysílají uvnitř domů bez vědomí lidí.

Zatímco lidé dobrovolně tato zařízení využívají, jsou minimální šance, že plně rozumí tomu, že spousta jejich dat je posílána zpátky na servery různých společností, do kterých se může dostat vláda nebo hackeři.

Clapperovy komentáře sice dávají obavám o soukromí novou publicitu, vláda o potenciálním zneužití těchto zařízení ví už dlouho. Tehdejší ředitel CIA David Petraeus v roce 2012 prohlásil, že zpravodajské agentury využijí internet věcí ke špehování lidí:

„Věci zájmu budou vystopovány, identifikovány a na dálku ovládány prostřednictvím technologií jako jsou radiofrekvenční identifikace, senzorové sítě, maličké pevně usazené servery a sběrači energie – všechny jsou připojeny k internetu další generace prostřednictvím hojných, nízkonákladových a vysoce silných předmětů.

Wired tehdy uvedl, že Petraeus vyjadřoval nadšení z toho, že vás CIA bude brzy moct špehovat přes myčku na nádobí.

Autor a kritik Silicon Valley Evgeny Morozov celý problém s internetem věci a „chytrou“ technologií shrnul minulý týden jedním tweetem:

 

Internetová zařízení nezmizí – je jasné, že budou ještě více rozšířená – je ale důležité, aby je společnosti zabezpečily stejně jako koncové šifrování, o kterém ředitel FBI neustále mluví, a abychom tlačili na vládu s cílem zavést nová pravidla a zabránili tak invazi do našeho soukromí pomocí děr v televizích, panenkách nebo termostatech, které mají miliony domů.

Tento článek vyšel 9. února 2016 v Guardianu. Foto: AJ Cann/Flickr

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články