Zařídil Soros jmenování Lajčáka jako evropského vyjednavače albánské krize?

V lednu 2011 zasáhly Albánii protivládní protesty kvůli údajné manipulaci voleb, které vyústily v úmrtí protestujících a velké občanské nevoli.  V tu dobu zrovna probíhaly přípravy operace „Arabské jaro“ a plánované svržení severoafrických arabských režimů. V této operaci byly zapojeny neziskové organizace placené ze zahraničí nebo zahraničními vládami. Mezi nimi byla i Open Society miliardáře George Sorose. Ta byla patrně zapojena i v Albánii, jak napovídají uniklé emaily zveřejněné WikiLeaks. Soros osobně v souvislosti s touto věci kontaktoval americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou.

Email od asistenta Sorose putoval 23. ledna 2011 do schránky tehdejšího tajemníka pro legislativu Richarda Vermy, který email přeposlal několika asistentům Clintonové – email dostala Huma Abedinová, Jacob Sullivan a Phillp Gordon. Sullivan email přeposlal ministryni zahraničí.  „Drahá Hillary, v Albánii vypukla vážná situace, která potřebuje urgentní pozornost vysokých úrovní americké vlády. Možná víte, že páteční opoziční demonstrace v Tiraně vyústily v úmrtí tří lidí a zničení majetku,“ začal Soros.

Soros dále navrhl dvě „urgentní řešení.“ Prvním bodem bylo přesvědčit mezinárodní komunitu, aby tlačila na premiéra Berishu a opozičního lídra Edi Ramu k ukončení demonstrací a veřejných výstupů. Druhým bodem bylo jmenování evropského činitele jako vyjednavače. „USA a EU musí na tomto pracovat v úplné harmonii, jenže vzhledem k albánským evropským aspiracím musí vše řídit EU. Proto navrhují na jmenování vyjednavače Carla Bildta, Marttiho Ahtisaariho nebo Miroslava Lajčáka, všichni mají silné vazby na Balkán,“ napsal. Vyjednavačem Evropské unie se tři dny po odeslání emailu stal Miroslav Lajčák.

Slovenský ministr zahraničí Lajčák začínal svou diplomatickou kariéru jako člen KSČ na Československém Ministerstvu zahraničních věcí, následně se stal československým velvyslancem v Moskvě a po rozpadu Československa zde působil jako slovenský velvyslanec. Od té doby se Lajčák pohyboval v elitních politických kruzích. V letech 1993 – 1994 působil jako ředitel kabinetu premiéra SR a ředitel kabinetu ministra zahraničních věcí SR, pak se stal velvyslancem země v Japonsku.

V roce 1999 začal Lajčák pracovat jako výkonný asistent velvyslance generálního tajemníka OSN pro Balkán Eduarda Kukana, v letech 2001 – 2005 byl velvyslancem SR v Jugoslávii, Albánii a Makedonii. Po práci na Ministerstvu zahraničí SR byl zplnomocněncem vysokého představitele EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku při přípravě referenda o nezávislosti Černé Hory, v červenci 2007 stal vysokým představitelem mezinárodního společenství EU pro Bosnu a Hercegovinu.

Lajčák v roce 2005 také organizoval summit prezidentů Ruska a USA v Bratislavě. Ministrem zahraniční SR byl jmenován třikrát, 2009 – 2010, 2012 – 2016 a je jím i v současné vládě Roberta Fica. Nedávno kandidoval také na post generálního tajemníka OSN, dostal ale jen podporu dvou zemí. Do dnešního dne je Lajčák kariérní diplomat, který udržuje Slovensko v euro-atlantickém vlivu.

V květnu 2014 Lajčákova manželka Jarmila Lajčáková-Hargašová, moderátorka veřejnoprávní televize RVTS, pobouřila veřejnost, když během sportovních zpráv vystoupila oblečená v tričku s vlajkou USA. V době mistrovství světa v hokeji to vyvolalo mezi Slováky dojem, že redakce fandí Američanům. „Nechápu důvod pobouření. Moje manželka nebyla oblečená do americké vlajky, jak to někteří interpretují. Jsou to normální šaty v barvách slovenské trikolóry – bílá, modrá a červená. Tímto chtěla vyjádřit podporu našim hokejovým reprezentantům,“ obhajoval svou ženu Lajčák. Do slovenské vlajky mělo triko ale hodně daleko…

Foto: Jarmila Lajčáková v americké trikolóře

Členem KSČ měl Lajčák stát v roce 1983. Tehdy studoval na Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů. Podle slovenského deníku Dennik N Lajčák projevil zájem o členství již během středoškolského studia, kandidátem na členství v KSČ se stal už o dva roky dříve. Jeho ručitel do přihlášky uvedl, že „má vřelý vztah k Sovětskému svazu a že jeho morálka a charakterové vlastnosti jsou předpokladem toho, že bude platným členem KSČ.“ Podle jeho životopisu byli členy KSČ i jeho rodiče, Lajčák svoje členství tají.

 

Zdroje: WikiLeaks, Eurozprávy, Ministerstvo zahraničí SR, Vaše věc, Čas
Foto: Wikimedia

 

 

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články