Z ČR se na Ukrajinu přeci jenom vozily zbraně

„Na Ukrajinu vyvážet nemůžeme, platí embargo.“ S takovými slovy se oháněly české zbrojařské firmy na dotazy, zda posílají na Ukrajinu zbraně. Jak se ukázalo, zbraně z ČR na Ukrajinu přeci jen mířily, a to i přes embargo Evropské unie a s vědomím úřadů.

Zbraňových obchodů se mělo účastnit hned několik firem. Podle serveru iDnes.cz byla jednou z nich společnost CZ Hermex, která je do země vozila v průběhu celého minulého roku. Embargo platí od loňského července. Firmě CZ Hermex už Ministerstvo průmyslu a obchodu pozastavilo vývozní licence.

Společnost vyvážela na Ukrajinu zbraně za statisíce dolarů. Podle spolumajitele a jednatele Emila Markupa obchodovala s ukrajinskou státní firmou déle než rok. „Byl to podnik, který ty zbraně původně vyráběl a nyní je repasoval. Dodávali jsme jim je ještě loni na podzim, poslední dodávky odešly na sklonku roku,“ řekl.

Zbraně byly měly být určeny ukrajinské armádě a podle Markupa byla Ukrajinci dále vyvážena. Dodávky měly přerušit výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích, kde firma část zboží skladovala.

Pozastavení licencí Ministerstvo průmyslu potvrdilo. Ministerstva obrany a zahraničí zatím nereagovaly.

CZ Hermex není podle iDnes jedinou firmou, která do země zbraně dodávala. Markup řekl: „Vím minimálně o dalších třech, jména však neznám.“ 

Před několika týdny se na internetu objevil dopis od ukrajinského ministra obrany pro českého ministra obrany Matrina Stropnického, ve kterém Ukrajina děkovala ČR za dodávky vojenského vybavení. Mluvčí Petr Medek odmítal jeho autenticitu a o dva dny později ministři obrany a zahraničí Martin Stropnický a Lubomír Zaorálek veřejně prohlásili, že ČR na Ukrajině zbraně posílat nebude. Společnost Excallibur Army tvrdila, že jde o „pokus o zatažení společnosti do informační války.“ Jak se ale ukazuje, obavy byly na místě celou dobu - čeští zbrojaři posílali ukrajinské armádě zbraně v rámci uzavřených kontraktů i přes embargo Evropské unie.

Zdroj: iDnes

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články