Zákaz hydraulického štěpení se v ČR nekoná, Poslanecká sněmovna návrh zamítla

I když si totiž vládnoucí koalice ANO a ČSSD napsala do koaliční smlouvy, že nebude prosazovat těžbu zlata nebo břidlicového plynu, Poslanecká sněmovna těžbu břidlic nezakázala. Schválená novela Horního zákona totiž zákaz hydraulického štěpení a podzemního zplyňování uhlí neobsahuje.

Podle záznamů Poslanecké sněmovny se o návrhu novely Horního zákona hlasovalo čtrnáctkrát. Ze záznamů není patrné, co přesně k těmto rozhodnutím vedlo. Podle dostupných informací se pro plný zákaz vyslovil jen poslanec Kučera z TOP 09. Kučera na poslance apeloval: „Chceme zakázat nebezpečnou technologii, která by nejen při těžbě, ale i při průzkumu ohrozila dotčené regiony. Myslím si, že máme šanci to uzákonit tak, jak jsme to učinili už u kyanidového loužení zlata.“

Malou obhajobu této nebezpečné metody těžby břidlicového plynu, které ohrožuje zdroje pitné vody, předvedl poslanec Petr Kudela z KDU-ČSL, člen Hospodářského výboru, v malé diskuzi na ČT 24. Tvrdil, že tuto metodu konzultoval s odborníky na Ministerstvu průmyslu a obchodu, kteří mu sdělili, že se tato metoda používá k doštěpení (nezdůraznili, že v tomto případě jde o konvenční zdroje), a proto je „zařazení obou metod do horního zákona bezpředmětné.“

Současná vláda ČSSD a ANO těžbu břidlic nadále odmítá. Ministr průmysl a obchodu Jan Mládek během debaty prohlásil, že není ekonomicky výhodná. „Tato vládní koalice se rozhodla, že nebude podporovat těžbu břidlicového plynu. Navíc ekonomické výsledky v Polsku při pokusech o podobnou činnost nejsou povzbuzující,“ tvrdil.

Namísto toho vláda schválila zvýšení státních podlů na těžbě hnědého uhlí z 25 na 67 procent a snížila podíl obcí ze 75 na 33 procent. Zároveň se zvýší úhrada z dobývacích prostor s povolenou těžbou na tisíc korun za hektar za rok.

Zdroje: STOP HF, Poslanecká sněmovna, iDnesČT24
Foto: Emillano Ortiz/Flickr

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články