Česká mašina na změnu režimu odhalena v Donbasu

Ruská televize TVC, vlastněná moskevskou radnicí, nedávno odvysílala dokument Konstantina Žice o aktivitách české neziskové organizaci Člověk v tísni (dále už jen ČvT) ve východoukrajinském Donbasu. Separatistické úřady zde odebraly z nejasných důvodů organizaci akreditaci, v dokumentu je obviněna mj. ze špionáže a prodeje humanitární pomoci dodavatelům supermarketů.

Dokument vyvolal v médiích velké pobouření a neustále omývané výroky o „ruské propagandě.“ Šéf organizace Šimon Pánek označil tvrzení za lži, ačkoliv sám byl z jedné usvědčen. Fakta o aktivitách celé „neziskovky“ jsou totiž víc než zřejmá a nemá cenu je dále vyvracet. ČvT je oficiálně mostem mezi politickými subjekty a občanskoprávními organizacemi a aktivisty. Tehdejší pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP09) ve jménu Pražského magistrátu v roce 2014 organizaci využil k podpoře kyjevského Majdanu, když na její účet poslal z veřejných peněz 500 tisíc korun jako „dar Ukrajincům.“ Pánek pak v březnu 2014 přiznal, že organizace dostává čím dál více peněz od zahraničních vlád, v lednu 2016 pro magazín Forbes uvedl, že „význam vládního financování roste.“ Jak tedy může být ČvT nezávislou organizací?

Ironií je, že Pánek pro Forbes řekl, že ono to vládní financování celé organizace se týká Sýrie a východní Ukrajiny: „Kdybychom byli firma, tak bych řekl, že jsme super úspěšní. Rosteme ve všech ohledech. Jenže to také znamená, že se děje více katastrof, že je více lidí, kteří potřebují pomoct, a že jsou regiony, kam se už nechce ani některým dobročinným organizacím. Donoři, vlády a mezinárodní instituce jsou tak rádi, že v nich vůbec někdo pomáhá, a pak se snáze shánějí peníze na naši práci. Mám na mysli hlavně severní Sýrii a východní Ukrajinu.“

Organizace byla sama přistižena při lži ve své výroční zprávě za rok 2013. V její první verzi uvedla, že podporuje představitele kubánské opozice. Z druhé verze, která ihned nahradila tu druhou, tato zmínka příhodně zmizela…

Na desetiminutovém dokumentu tak možná něco pravdivého bude bez ohledu na jeho původ a zdroje. Příspěvek ČvT se může rovnat příspěvku zločinecké organizaci. Video s českými titulky naleznete zde.

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články