Dvě normalizace vztahů a jeden příběh

Turecko dokázalo urovnat během několika týdnů hned dva incidenty, které bránily reputaci diktátora Recepa Erdogana. Když bylo oznámeno, že se Ankara dohodla s Izraelem o peněžním vyrovnání za vojenský útok na Flotilu svobody na Gazu v roce 2010, do kanceláře ruského prezidenta Vladimíra Putina náhle přišel dopis s omluvou za loňské sestřelení ruského stroje nad turecko-syrskou hranicí. Náhodou to snad ani nemůže být.

Izrael a Turecko se dohodly na vytvoření kompenzačního fondu v hodnotě 20 milionů dolarů pro turecké rodiny, návratu velvyslanců a o možném vyjednávání o vybudování plynovodu. Turecko na oplátku zastaví všechny žaloby proti izraelským vojákům a zemi. Turecko po ohlášení normalizace vztahů poslalo do Ruska dopis s omluvou za sestřelení ruské stíhačky. Zajímavé je, že z tvrzení tureckého diktátora nic nenasvědčovalo tomu, že by k omluvě mělo dojít. Ruský prezident Vladimír Putin následně Erdoganovi volal a o den později oznámil normalizaci vztahů.

Obě dvě normalizace mají jeden společný faktor – tím je Izrael. Proč Turecko poslalo do Ruska omluvu v době, kdy s Izraelem jednalo o normalizaci vztahů? Zahrnovala dohoda i omluvu Rusku? Izraelský premiér Benjamin Netanyahu se zde jeví jako prostředník. Rusko zintenzivňuje spolupráci s Izraelem ve všech oblastech a Netanyahu se s Putinem během posledního roku setkal víckrát než s jeho americkým protějškem.

Normalizace vztahů Ruska a Turecka může být vnímána jako (další) zrada Sýrie. Ruská státní média několik měsíců tvrdě vyobrazovala Erdogana jako šílence podporujícího teroristy, což se zdá být v pořádku, a Rusko navíc zahájilo v OSN proti Turkům kampaň. Zda normalizace vztahů zmírní špatnou publicitu nebo to změní kurz celé syrské války, to se teprve uvidí, zahrabat turecké operace pod koberec půjde každopádně velice těžko.

Celkem příhodné také je, že krátce po normalizačních dohodách se na mezinárodním letišti v Istanbulu odpálili tři teroristé z Kavkazu a střední Asie. Útok se 43 mrtvými a desítky zraněnými se řadí mezi nejrvavější v turecké historii. 

Zdroje: Press TV, Reuters
Foto: AFP

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články