Míří Egypt do BRICS? Země chce podepsat volný obchod s Euroasijskou unií, Čína plánuje obří investice

Egyptský ministr obchodu Tarek Kabeel v pondělí oznámil, že Egypt podepíše dohodu o volném obchodu s Euroasijskou ekonomickou unií (EEA). O této dohodě se mluvilo už od roku 2014.

„Pro Egypt a Rusko je životně důležité uzavřít dohodu o volném obchodu, která bude zahrnovat naše země a EEU,“ řekl Kabeel během Egyptsko-ruského obchodního fóra v Káhiře. Egypt si od toho slibuje přísun investic do země. „Mluvíme o produkci nákladních aut, zemědělských a stavebních strojů, budování lodí a farmaceutických, petrochemických, energetických a projektech a rekultivaci půdy,“ dodal.  

Kabeel také podotkl, že ke zvýšení ruského obchodu s Egyptem a dalšími zeměmi pomůže vznik průmyslové zóny v Suezském kanálu. Ještě před Egyptsko-ruským fórem Egyptské Ministerstvo obchodu oznámilo podepsání několika dohod s ruskými společnostmi. V rámci nich by vedle Suzeského kanálu měla vzniknout ruská průmyslová zóna. „70 procent ruského obchodu může být s Afrikou a 30 procent s místním trhem,“ řekl Kabeel.

Egypt hledá investice na Východě a pomalu se ekonomicky odklání od Západu. Státy Perského zálivu v současné době nemohou Egyptu poskytovat velkou finanční pomoc a Egypt se dívá po investicích jinde. Kromě Ruska hodlá udělat v Egyptě obrovské investice také Čína. Při nedávné návštěvě čínskýprezident Xi Jinping oznámil, že země plánuje investice v dopravě, elektrické síti a infrastruktuře za 15 miliard dolarů.

V následujících měsících můžeme očekávat, že Egypt uzavře s Ruskem a Čínou další dohody a kromě integrace do systému Euroasijské ekonomické unie možná bude přemýšlet ke vstupu do BRICS nebo o plnohodnotném členství v Šanghajské radě pro spolupráci.

Zdroje: Albawaba, RTReuters
Foto: © Mohamed Abd El Ghany / Reuters

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články

80 procent Ukrajinců žije v chudobě

Image


Dva roky po tzv. Euromajdanu se podle standardů OSN ocitlo 80 procent Ukrajinců v chudobě se denním rozpočtem v hodnotě pěti dolarů. Statistiky představil ekonom Alexej Plotnikov na tiskové konferenci v Kyjevě.
„Minimální měsíční mzda byla v květnu 60 dolarů a minimáln…