Útěk El Chapa z vězení opět obrací pozornost na pašování drog CIA: Wayne Madsen

Druhý útěk obávaného lídra drogového kartelu Sinaloa Joaquina Guzmana Loery, známého také jako El Chapo, z mexického vězení s maximální ochranou, opět obrací pozornost na vazby mezi CIA a syndikáty výrobců a pašeráků drog po celém světě.

V Mexiku byla nalezena letadla využívaná nejenkartelem Sinaloa, která byla spojována se CIA. Jedno letadlo Gulfstream, které CIA využívala k převozu podezřívaných členů Al-Kájdy, se v září 2007 zřítilo v Yucatanu. Na palubě letadla z Kolumbie byly tři tuny kokainu určeného pro kartel Sinaloa.

V roce 2006 mexická policie na žádost Interpolu zabavila letadlo DC-9 s 5,5 tunami kokainu o odhadované hodnotě 100 milionů dolarů. Letadlo nouzově přistálo v Ciudad del Carmen ve státě Campeche. Letadlo DC-9 bylo modrobílé, tedy v barvách Amerického Úřadu pro bezpečnost cestování (TSA).

Letadlo DC-9, které kdysi přepravovalo Kennyho Rogerse a Seattle Seahawks, bylo zabaveno s 5,5 tunami kokainu určeného pro mexické kartely. Letadlo Sky Ways bylo registrováno u společnosti Royal Sons, Inc. z Clearwateru na Floridě, která byla spojena se společníky tehdejšího guvernéra státu Jeba Bushe. Když byl Bush guvernér, američtí bankovní regulátoři odhalili, že kartel Sinaloa vlastnil 23 bankovních účtů u pobočky Wachovia Bank v Miami. Wachovia se v roce 2008 spojila s Wells Fargo Bank. Úzké vazby Jeba Bushe na banku Wachovia zajistily, že banka byla nejvyšším korporátním dárcem inagurace George Bushe v roce 2005. Jeb Bush byl šéfem floridské delegace inaguračních ceremoniálů.

Dále, kartel Zetas, s podporou buněk Mosadu operujících v Guatemale a na Kostarice, využil zbraně propašované z USA a drog z Mexika a dalších míst k zahájení velké destabilizační operace s cílem svrhnout Sandinistovu vládu v Nikaragui a odsnuout levicovou vládu Národní jednotu naděje (UNE) v Guatemale. Svržení vlády v Guatemale bylo dosaženo v roce 2012.

Vazby CIA na El Chapa následuje dlouhá historie vazeb CIA na drogové bossy ve státech třetího světa. Během Indočínské války vazby CIA na generála Khuna Sa v barmském Zlatém trojúhleníku produkujícího opium a drogové operace generála Vanga Paoa v Laosu poskytly agentuře černé zisky z tajných aktivit po celém světě. Pašerácké operace CIA ve Zlatém trojúhleníku dnes pokračují aktivitami krycích organizací agentury, morfium do USA většinou pašují nákupní společnosti v Bankoku, Hongkongu, Tchajwanu a Macao.

Od začátku americké okupace Afghánistánu byla CIA centrem afghánských pašeráckých operací opia a heroinu. Většina pašeráckých operací byla provedena pod režimem prezidenta Hamida Karzaiho, agenta CIA z dob války mudžahedýnů proti Sovětům v 80.letech. Když Taliban v roce 2000 produkci opia zakázal, CIA posílila své operace proti Talibanu prostřednictvím Afghánské severní aliance a odpůrců Talibanu žijících v Pákistánu.

Na výplatnici CIA se také octil Karzaiho nevlastní bratr Ahmed Wali Karzai, král afghánského obchodu s heroinem. Tohle dokonce v roce 2009 uvedl New York Times.

Během 80. let dva agenti nikaragujských Contras, Carlos Cabenaz a Julio Zavala, byli Americkým Ministerstvem spravedlnosti usvědčeni z pašování drog v Miami, San Francisku a New Orleans. Další pašerák, Juan Norwin Meneses Cantarero, pracoval pro dva lídry contras, Adolfa Caleroa a Enrique Bermundeze. V roce 1982 CIA Ministerstvo spravedlnosti požádalo, aby vrátilo 36 800 dolarů v hotovosti zabavených u Menesesova pracovníka, který byl zatčen v San Francisku. CIA uvedla, že peníze musí být vráceny pro ochranu „operativního kapitálu.“ Tím kapitálem bylo vedení Contras.

CIA také v pašování drog v 80. letech spolupracovala s izraelským Mosadem. Eric Arturo Del Valle, muž, kterého panamský generál Manuel Noriega vybral jako panamského prezidenta v letech 1985 - 1988, byl nejen vůdcem panamské židovské komunity, ale také agentem Mosadu ve Střední Americe. CIA využila vývoz cukru Del Valleho rodiny pro pašování kokainu do USA. V roce 1988 Spojené státy Del Valleho přesunuly z Panama City do Miami. Del Valle byl nahrazen poté, co byl lídr panamské junty obviněn Americkým Ministerstvem spravedlnosti z pašování drog. Del Valle přicestoval na Miamské mezinárodní letiště s několika zavazadly, někteří podezřívali, že v nich byla jen hotovost. Na „neurčené místo“ ho s jeho ženou Marianellou doprovázeli agenti americké Tajné služby (Secret Service).

CIA v pašeráckých aktivitách na pobřeží Karibiku také využila Steadmana Fagotha Mullere, lídra MISURA a koalici indiánských kmenů nikaragujského atlantického pobřeží - Miksito, Sumo a Rama. Indiáni z kmenu Miskito začali sklízet tzv. „bílého humra“ - plující balíky kokainu vyhozené z lodí pocházejících z Kolumbie. Později byly v letadle CIA přepraveny z malých ranjvejí v Nikaragui na letiště Mena v Arkansasu; ranvej Marinna u Memphisu; a letiště Marana v Arizoně.

Miskito a další kmeny výměnou za kokain dostaly od CIA zbraně. Pro pašování drog do USA byla také vyžita soukromá společnost CIA Zapata Off-Shore, kterou kdysi vlastnil George H. W. Bush, viceprezident USA v době, kdy nejvíce pašeráckých aktivit CIA probíhalo. K převozu drog z ropných vrtů v Zapata v Mexickém zálivu na americkou pevninu byly použity rybářské lodě další krycí firmy CIA, Pacific Seafood. Jednou důležitou destinací bylo Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho, kam byly doručeny drogy do rukou mužů šéfa italské mafie Johna Gottiho. Spojení Gottiho a CIA bylo známo Jehu Johnsonovi, asistentovi prokurátora pro jižní okrsek New Yorku. Vazby CIA byly ututlány po zatčení dona mafie v roce 1989. Johnson je dnes tajemníkem Ministerstva pro vnitřní bezpečnost.

Pašerácké operace v Karibiku a Mexickém zálivu zahrnovaly primárně spoluzakladatele Medelínského kartelu v Kolumbii, Carlose Lehdera a Pablo Escobara. Stejně Noriega, který seděl ve floridské státní věznici, Lehder je uvězněn na Floridě ve federálním nápravném zařízení s minimálním zabezpečením. Noriega, který po pobytu ve francouzském vězení pobývá v panamské věznici, a Lehder jsou drženi dál kvůli informacím o zapojení rodiny Bushů a CIA v pašeráckých operacích. Escobar byl zabit v roce 1993 kolumbijskou policií poté, co byla zjištěna jeho poloha. Operace se účastnila také Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA). Escobar byl střelen do hlavy, těla a nohy.

Když Noriegovi američtí právníci vyhrožovali odhalením videonahrávek, které dokazují zapojení Noriegy a George H. W. Bushe v pašování drog do USA, soudce William M. Hoevler rozhodl, že obhajoba nemůže přivést jako svědka CIA. Hoevler do svého důchodu sloužil jako soudce Okrskového soudu pro Jížní okrsek Floridy. Ačkoliv očividně přijal rozkazy z Langley, svými kolegy je stále označován za zářící hvězdu americké jurisprudence. Jeden z jeho podřízených, Kevin Martin, se v roce 2000 stal členem týmu Bush-Cheney a pod vládou Bushe pracoval jako předseda Úřadu pro federální komunikace. 

O propuštění Noriegy a Lehdera několikrát žádali v Panamě a v Německu. Jenže dokud jakkoliv zasahuje Bushova rodina, oba zůstanou ve vězení až do smrti.

Zdroj: WayneMadsenReport

Podpořte WertyzReport!

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články

Zpátky!

Image


Z důvodu velkého objemu informací a časových indispozic jednoho jediného člověka tento web více jak rok spal. Po vyřešení mých osobních problémů jsem se řídil prvotními pocity – neměl jsem chuť pokračovat v tomhle dál. Po nějaké době…

A nastalo ticho!

Image


Nastalo ticho. Život jede velkou rychlostí a naše priority se čas od času mění. Náš server se na několik měsíců odmlčel a upadl téměř do zapomnění. Tento vývoj byl logický vzhledem k tomu, že server byl a stále je jen o jednom člověku, který navíc…

PF 2017

Image


Vážení přátelé,
rok plný zásadních zvratů, šoků, překvapení a také opatrného optimismu je za námi. Možná je na místě rok 2016 označit za zatím nejšílenější v tomto celém dobrodružství. I když na…