Erdogan říká, že auta turecké rozvědky převážela pomoc také Svobodné armádě Sýrie

Možná i kvůli tlaku mezinárodních médií turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že nákladní auta turecké rozvědky (MIT), která byla v lednu 2014 zastavena u syrské hranice se zbraněmi, mířila také tzv. Svobodné armádě Sýrie. Ještě než Erdogan přiznal, že auta převážela zbraně, tvrdil, že šlo o pomoc Turkmenům. 

Erdogan v sobotu skupince svých stoupenců řekl: „Ti, co převoz odhalili, vyslali zastavením a prohlédáním zprávu o tom, co převážela. Pak řekli, že vláda posílá zbraně teroristickým skupinám. Našli veškerou humanitární pomoc, která mířila Turkmenům Bayir-Bucak. Odhalili také tu, která mířila Svobodné armádě Sýrie,“ řekl v Balikesiru. 

Turecký prezident se ohledně aut MIT zamotává do vlastních lží. Jeho mluvčí nedávno prohlásil, že Turecko nikdy neposlalo do Sýrie zbraně. V úterý ale obvinil žalobce vyšetřující případ z odepírání sebeobrany Turkmenům.

Podle zpráv tureckých médií policie v sobotu v souvislosti se zastavením aut zatkla další tři velitele policie. Doposud hrozí doživotí hlavnímu žalobci Adany Suleymanovi Bagriyanikovu, jeho zástupci Ahmetu Karacaovi a žalobcům Azizu Takcimu a Ozcanu Sismanovi, dále pak veliteli policie Ozkanu Cokayovi. 26. listopadu poslal soud do vazby editora deníku Cumhuryiet Cara Dundara a jeho zástupce kvůli zveřejnění detailů z policejního zásahu a hlavně kvůli zveřejnění následujícího videa:

Vysláním zbraní do Sýrie Turecko porušilo mezinárodní zákony. Erdogan se z toho jen těžko vylže. 

Zdroj: TodaysZaman [1][2]
Foto: DHA

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články