Erdogan se snaží Evropskou unii vydírat uprchlíky

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zavítal do Bruselu, aby se setkal s vrchními představiteli EU na téma uprchlická krize. Evropská unie dala jasně najevo, že chce, aby Turecko hlídalo své hranice a nepouštělo uprchlíky do Evropy. Aby to Erdogan nedělal, dostane motivaci v podobě jedné miliardy eur. To by s ním napřed Erdogan musel souhlasit...

Ještě předtím, než Erdogan odcestoval do Bruselu, Erdogan se plánu vysmíval. Na několika shromážděních tvrdil, že žádný takový plán v žádném případě fungovat nebude a že Evropa musí sdílet celé uprchlické břemeno. Erdogan sám čelí kritice kvůli uprchlické krizi, protože několik médií i politiků tvrdilo, že Turecko pouští imigranty do Evropy záměrně. Tvrzení také napovídaly články provládních médií, které přímo uprchlíky žádaly, aby odpluli pryč.

Ještě před setkáním se šéfem Evropského parlamentu Donaldem Tuskem německá média tvrdila, že se Turecko a EU dohodly. Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung uvedl, že Turecko bude muset lépe chránit své hranice s Řeckem a s řeckou pobřežní stráží hlídat Egejské moře. K tomu navíc by Turecko muselo vytvořit šest nových uprchlických táborů pro dva miliony lidí, vytvořit přijímací centra a pomoct uprchlíkům se integrovat do turecké společnosti. Evropské státy by se naopak zavázaly, že si vezmou zhruba půl milionu uprchlíků, aniž by se do Evropy dostaly s pomocí převaděčů. Podle tvrzení, která padla na tiskové konferenci, to ale zatím vypadá, že se obě strany nedohodly.

Je zřejmé, že se Erdogan snaží zatlačit EU, aby začala řešit syrskou válku. Erdogan řekl, že hlavním důvodem migrace je režim syrského prezidenta Bashara Asada a navrhl několik vlastních řešení. Krizi podle něj vyřeší zrychlení programů pro výcvik a vyzbrojení syrských „rebelů,“ vytvoření bezpečných zón v severní Sýrii a bezletové zóny nad Sýrií. Erdogan dále dodal, že Turecko přijalo dva miliony uprchlíků z Iráku a Sýrie, desetkrát víc než EU, za což utratilo 7,8 miliardy dolarů, na tento účel ale obdrželo jen 417 milionů dolarů. Plán pro bezletovou zónu nad Sýrii nechce Evropská unie ani slyšet. Plánu odporují i USA. Ve stejnou dobu turecký vicepremiér Numan Kurtulumus prohlásil, že následkem ruské vojenské intervence v Sýrii se do Turecka přiřítí další milion syrských uprchlíků. 

Řešení nepřispívá ani fakt, se za necelý měsíc budou v Turecku parlamentní volby a podle předvolebních průzkumů by Erdogan získal ještě míň hlasů než při těch červnových. To není zrovna dobrá doba, aby Turecko uzavíralo takové dohody.

Zdroje: Reuters, Todays ZamanHurriyetEU Observer
Foto: AA

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články