Erdoganův zátah na média začíná: Policie provedla v médiích razii poté, co byl zveřejněn další záznam dokazující tureckou podporu teroristické organizace

V Turecku může vypuknout skandál, který může vážně postihnout NATO. Prostory mediální skupiny Ipek Media Holding zažily v úterý ráno policejní razii, když deník Bugün, která do skupiny patří, zveřejnil záznam z bezpečnostních kamer z hraničního přechodu se Sýrií, kde se nakládají zásoby materiálů pro teroristickou organizaci Islámský stát. Policie zároveň prohledala sídlo vlastníka celé mediální skupiny Akina Ipeka. Do celého holdingu patří televize Kanaltürk, Bugün TV, deník Bugün, Univerzita Ipek a Koza Holding.

Policejní zásah potvrdil na Twitteru editor deníku Bugün Erhan Basyurt. „Operace přišla hned poté, co jsme odhalili nelegální dodávku zbraní ISIS,“ napsal na sociální síti. Deník uvedl, že videozáznam z bezpečnostních kamer ukazuje, jak se z tureckého hraničního přechodu Akcakale v jihovýchodní provincii Sanliurfa každý den převážejí výbušniny, trubky a plechy teroristům a turečtí činitelé tomu jen přihlížejí. Podle zprávy zmiňovaná dodáka mířila na území ovládané ISIS v Sýrii.

ISIS kovové plechy o hmotnosti 400 - 500 kilogramů využívá jako brnění a trubky jako improvizované granátomety, na výrobu výbušnin teroristická organizace dostává hnojivo a elektrické kabely. 

Policejní zátah na Ipek Media Holding přichází pár dnů poté, co whistleblower Fuat Avni odhalil, že turecký premiér Recep Tayyip Erdogan plánuje před listopadovými volbami zlikvidovat média kritická vládě. Erdogan plán de facto potvrdil o pár dnů později.

Tohle není poprvé, co turecká vláda zaútočila na média. V roce 2014 turečtí policisté zastavili nákladní auta tajné služby MIT na základě svolení žalobců, kteří zaslechli, že auta převážejí zbraně do Sýrie. Žalobci byli obviněni z vlastizrady a členství v teroristické organizaci, která chce svrhnout vládu. Úniky do médií z celého případu vládu rozzuřily natolik, že začala blokovat veškeré důkazy.

Pokud se skandál dostane na mezinárodní úroveň, Severoatlantická aliance, jejíž členem je i Turecko, se může pěkně zpotit. 

Zdroj: Todays Zaman
Fotografie: Todays Zaman

 

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články