Evropská unie uzavřela dohodu o volném obchodu s Vietnamem

Evropská unie uzavřela ve středu po třech letech vyjednávání dohodu o volném obchodu s Vietnamem. Za posledních deset let si Vietnam a EU vyměnily zboží za 28 miliard eur, země je navíc čtvrtým největším obchodním partnerem EU ze zemí ASEAN. 

Až do poslední minuty doprovázely vyjednávání problémy o řešení sporů mezi investory a státy. Komise na konec zvláštní soud zaměnila za arbitrážní panely vytvořené jen pro daný případ. 

„Dohoda je dobrou zprávou pro obě strany,“ řekla komisařka EU pro obchod Cecilia Malmströmová po podpisu dohody mezi šéfem Evropské komise Jeanem Junckerem a vietnamským premiérem Nguyenem Tan Dungem. Vietnam do EU dováží telefonní soupravy, elektronické produkty, obuv, textílie a oblečení, kávu, rýži, mořské plody a nábytek. 

Úmluva o volném obchodu obsahuje kapitolu o udržitelném rozvoji, pokrývá pracovní a enviromentální problémy. Obsahuje tedy i závazky pro právo na shromáždění a zrušení nucené práce. Podobným závazkům se komunistická země upsala také v Transatlantickém investičním partnerství (TPP).

Server Euractiv uvádí, že tato dohoda je mílníkem v obchodních vztazích mezi zeměmi EU a Asociací jihoasijských států ASEAN. Vietnam je druhou zemí z ASEAN, která uzavřela s EU obchodní dohodu. V roce 2014 byla podobná dohoda podepsána se Singapurem. Unie také dlouho vyjednávala s Thajskem, jenže vyjendávání byla zastavena po vojenském puči v květnu 2014 a v současné době je nepravděpodobné, že bude dohoda uzavřena. Vyjednávání s ASEAN se nikam nehnou.

Zdroj: Euractiv
Foto: Evropská komise

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články

80 procent Ukrajinců žije v chudobě

Image


Dva roky po tzv. Euromajdanu se podle standardů OSN ocitlo 80 procent Ukrajinců v chudobě se denním rozpočtem v hodnotě pěti dolarů. Statistiky představil ekonom Alexej Plotnikov na tiskové konferenci v Kyjevě.
„Minimální měsíční mzda byla v květnu 60 dolarů a minimáln…