Eugen Korda: Babiš vlastní i Fica

Bývalý slovenský novinář televizí TV NOVA, STV a deníku SME Eugen Korda popisoval v rozhovoru pro web Svobodné fórum roli politické tlaky na objektivitu médií. Politického tlaku na informování veřejnosti se podle jeho slov účastní i český ministr financí Andrej Babiš.

Na otázku, zda je normální, že ministr financí vlastní v České republice dva největší nebulvární deníky, Korda odpověděl: „Samozřejmě, že to není normální. A problém je i v tom, že na Slovensku je také majitelem několika novin a podle všeho vlastní i slovenského premiéra Fica a některé členy vlády. Vždyť už dříve pronikly na veřejnost informace o tom, že pan Babiš sponzoroval volební kampaň strany Smer a dnes je za to velkoryse odměňován daňovými úlevami pro jeden z nějvětších slovenský podniků, který patří do jeho podnikatelského portfolia,“ řekl.

Nejaktuálnější daňové výhody pro Babiše na Slovensku byly schváleny začátkem února, kdy Slovenské Ministerstvo hospodářství udělilo společnosti Duslo Šaľa daňové úlevy v hodnotě 58 milionů eur po dobu deseti let od roku 2017. Duslo Šaľa získala investiční pobídku na výstavbu nové čpavkárny za zhruba 300 milionů eur. Bývalý slovenský ministr hospodářství Tomáš Malatinský pak schválil Dusku finanční úlevu a Evropská komise ji schválila (a kdo předsedá v Evropské komisi z Agrofertu? Věra Jourová přeci). Tady ale pavouk nekončí: po schválení podpory byl Malatinský vystřídán svým náměstkem Pavlom Pavlisem, který prostřednictvím firmy Fin-Mark vlastní zhruba třetinu společnosti Port Service Bratislava, s. r. o. Další třetinu vlastní rakouská společnost Mierka Donauhafen Krems a zbytek Imoba, v jejímž představenstvu sedí Monika Babišová a kterou přes firmu SynBiol stoprocentně vlastní Andrej Babiš. Port Service se kupodivu zabývá tím, že kromě jiného nakládá na dunajské šífy hnojiva z Dusla.

To, že Babiš financuje slovenskou stranu Smer, bylo řečeno už v roce 2012. Straně měl poskytnout neoficiální dar, který nebyl zapsán do účetnictví strany.

Korda dále popsal vlastnické struktury slovenský médií, které se vůbec neliší od struktur těch českých. „Většinu vlivného tisku má v rukách finanční skupina Penta a pan Babiš. Televize kontrolují také podnikatelé blízcí vládě. TV JoJ vlastní skupina J&T, zpravodajskou televizi vlivný podnikatel Ivan Kmotrík a veřejnoprávní rozhlas a televizi má pod kontrolou vládní strana Smer, která tam dosadila svého ředitele. Jedině televize Markíza si zatím zachovává nezávislost,“ řekl. Babiš na Slovensku vlastní přes nakladatelství Ecopress Hospodárske noviny, Týdeník Zdravotnícke noviny, měsíčníky Stratégie a Investor, dále Obchod, Sestra, Diabetik, Student Life, Horeca magazín či časopis Run.

Celý rozhovor s Eugenem Kordou je zde.

Zdroje: Svobodné fórum, Euro, Media GuruTyždeň
Foto: TASR

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články