Korupce ve FIFA: Německo poslalo výměnou za hlas Saúdské Arábii granátomety

Vyšetřování korupce v mezinárodní fotbalové federaci FIFA se v budoucnu může rozšířit až k mistrovství světa v roce 2006 v Německu. Německé noviny Die Zeit publikovaly zprávu, ve které tvrdí, že německá vláda týden před hlasováním o udělení pořadatelství šampionátu v roce 2006 poslala do Saúdské Arábie granátomety. 

Při udělení pořadatelství šampionátu v roce 2006 Německo o jeden hlas porazilo Jihoafrickou republiku. Jihoafrická republika pořádala šampionát o čtyři roky později. Šampionát v Jihoafrické republice je nyní v hledáčku amerických vyšetřovatelů, kteří se domnívají, že právě jihoamerická vláda zaplatila za tři hlasy 10 milionů dolarů.

Die Zeit také uvedl, že v německém případě šlo o investice v Thajsku a Jižní Korei, odkud pocházeli dva představitelé výkonného výboru FIFA. Investice měly uskutečnit společnosti Volkswagen a Bayer. Investici uskutečnil i německý automobilový gigant Daimer AG, který mj. vlastní Mercedez-Benz. Ten investoval 111 milionů dolarů do jihokorejské automobilky Huyndai. V té době byl jeden ze synů zakladatele Huyndai členem výkonného výboru FIFA.

Prezident Německé fotbalové federace Wolfgang Niersbach obvinění odmítá. 

Mezitím, švýcarské úřady začaly vyšetřovat možnou korupci při udělení šampionátu Rusku na rok 2018 a Kataru na rok 2022. Americká FBI také vyšetřuje udělení pořadatelství Brazílii na rok 2014. Bývalý představitel FIFA Chuck Blazer už vyšetřovatelům přiznal, že vzal úplatek kvůli pořadatelství Maroka v souvislosti se šampionátem v roce 1998. Ten nakonec ale pořádala Francie.

Zdroje: ESPN FCSports Illustrated
Foto: Lutz Bongarts/Getty Images

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články

Zpátky!

Image


Z důvodu velkého objemu informací a časových indispozic jednoho jediného člověka tento web více jak rok spal. Po vyřešení mých osobních problémů jsem se řídil prvotními pocity – neměl jsem chuť pokračovat v tomhle dál. Po nějaké době…

A nastalo ticho!

Image


Nastalo ticho. Život jede velkou rychlostí a naše priority se čas od času mění. Náš server se na několik měsíců odmlčel a upadl téměř do zapomnění. Tento vývoj byl logický vzhledem k tomu, že server byl a stále je jen o jednom člověku, který navíc…