Likvidace odpadní vody vznikající po frackingu způsobuje více zemětřesení, zjistila studie

Počet zěmtřesení v USA je na vzestupu a podle Amerického seismologického úřadu (USGS) za některá může likvidace odpadní vody vznikající po hydraulickém štěpení. Zpráva vydaná začátkem června se zabývá vzestupem otřesů v Ohiu a další státech, kde probíhá těžba břidlic.

V letech 1973 až 2008 bylo zaznamenáno zhruba 24 otřesů o síle 3 stupňů Richterovy škály. V letech 2009 až 2014 počet otřesů vzrostl o 193 %. Nejhorším rokem byl rok 2014, kdy bylo zaznamenáno 688 zemětřesení o síle 3 stupňů a výš. Počet otřesů se nezmenší ani v roce 2015, do konce letošního května bylo zaznamenáno 430 otřesů.

Podle USGC je důvodem vstřikování kapalin do vrtů hluboko pod zemí. „Vstřikování tekutin pod zem může způsobit zemětřesení, tento fakt byl USGC zjištěn před několika dekádami,“ stojí ve zprávě. „Tento proces zvyšuje tlak kapaliny uvnitř zlomových linií, zlomové linie může i eventuálně uvolnit a způsobit tak zemětřesení. Pokud je vstřikována kapalina, tak dokonce i linie, které se nikdy nepohnuly, se mohou posunout a v případě vhodných podmínek způsobit zemětřesení.“

USGS se domnívá, že za vzestupem otřesů stojí právě odpadní voda, která po celém procesu vypluje na povrch a těžaři ji zase vstřikují do vrtů. „Ve Spojených státech nezpůsobuje většinu vyvolaných otřesů fracking. Hlavní příčinou nedávného vzestupu otřesů ve středu Spojených států je likvidace odpadní vody,“ uvádí zpráva.

Studie nicméně dodává, že ke způsobení zemětřesení je potřeba více faktorů jako jsou míra vstřikování, přítomnost zlomových linií a umístění vstřikovacích vrtů.

Zdroj: Crain's Cleveland Business

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články

Zpátky!

Image


Z důvodu velkého objemu informací a časových indispozic jednoho jediného člověka tento web více jak rok spal. Po vyřešení mých osobních problémů jsem se řídil prvotními pocity – neměl jsem chuť pokračovat v tomhle dál. Po nějaké době…