Fracking způsobil v Ohiu 400 otřesů

Nová studie týkající se hydraulického štěpení zjistila přímé spojení praktiky se 400 malými otřesy v malém městečku v Ohiu. Tento rok je to už druhá zpráva týkající se oblasti Utica Shal. Město je jedno z mála, kde se otřesy odehrály na zlomové línii.

Nová studie, která byla v úterý publikována v žurnálu Seismological Research Letters, se zaměřuje na východní město Canton v Harrison County a tři místní vrty. Zjistilo se, že tři vrty v období září - říjen 2013 v Utiva Shale způsobily 10 otřesů o síle 1,7 - 2,2 stupně.

Případ v Harrison County je podle seismologa a autora studie Paula Friberga jeden z mála, kdy se otřesy odehrály na zlomové linii.

Podle LiveScience podobné situace nastaly dříve jen ve Velké Británii, kanadské Britské Kolumbii a v Poland Township v Ohiu.

Březnová studie vědců z Úřadu pro národní zdroje v Ohiu vedla k uzavření sedmi dalších vrtů v Poland Township, poté, co fracking způsobil dva otřesy.

Současná série otřesů v Harrison County se odehrála méně jak 1,4 km pod zemí, slabé otřesy šly cítit 26 hodin po zahájení frackingu 29. září 2013. O dva dny později následovalo 190 otřesů za 39 hodin. Když byl tlak zastaven, otřesy se zastavily také.

Mluvčí Úřadu pro národní zdroje v Ohiu Bethany McCorkie agentuře AP řekla, že za poslední rok bylo ve východním Ohiu nainstalováno vybavení pro sledování silnějších otřesů.

Je názor, že některá podzemní nebezpečí nemohou být zaznamenána až do doby, kdy je provedeno hydraulické štěpení. V tomto ohledu mohou zjištění pomoct zabránit horším otřesům.

Už nějakou dobu je známo, že hydraulické štěpení - které zahnruje vstřiknutí velkého množství vody, chemikálií a písku do kamene pro těžbu ropy a plynu - vede k zemětřesení. Dříve se domnívalo, že účinek je nepatrný. Rostoucí důkazy nazančují opak.

Rowena Lohmanová, asistující profesorka geofyziky na Cornellově univerzitě, která nebyla ve studii zapojena, agentuře AP řekla, že ropný a plynárenský sektor "dlouhou dobu, asi od 70. let, věděl, že když provedete jakoukoliv podpovrchovou manipulaci, můžete způsobit malá zemětřesení...Otázkou je: děláme dnes něco, co zvyšuje pravděpodobnost, že to způsobí větší otřesy?"

Další studie zjistila, že pouhé čtyři nádrže pro odpadní vodu v Oklahomě - kde je voda skladována po dokončení procesu - stojí za mohutnými otřesy v okruhu 30 kilometrů.

Stejně jako v Ohiu, indície, že fracking způsobuje nárůst zemětřesení, byly viděny i v Oklahomě. Podobné problémy postihují i Colorado, kde byl uzavřen vrt, když vstřikující vrt ve Weld County způsobil zemětřesení.

Idaho a Texas je mezi dalšími státy, které trpí.

Letos v červenci Americký seismologický úřad (USGS) vydal zprávu, která předpověděla, že počet států s otřesy se za 50 let zdvojnásobí. Tato předpověď se týká událostí, které mohou způsobit velké škody.

Zdroj: http://rinf.com/alt-news/environmental-news/fracking-triggered-400-earthquakes-ohio/
FOTO: AFP Photo / Mladen Antonov

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články