Z emailů Hillary Clintonové vyplývá, že Francie chtěla z Libye udělat svou kolonii

Francouzští špioni tajně orgniazovali a financovali libyjské rebely ve válce proti Muammaru Kaddáfímu, stojí to v tajných emailech tehdejší americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové od jejího poradce Sidneyho Blumenthala.

Podle emailu z 22. března 2011 činitelé francouzské DGSE zahájili koncem února „sérii tajných schůzek“ s Abdulem Jalilem, budoucím lídrem tehdejší Národní přechodné rady, a generálem Abdulem Fatahem Younisem, lídrem tzv. rebelů. Špioni jim dali „peníze a instrukce“ pro vytvoření rady, jejíž vznik byl oznámen 27. února. Tito špioni „hovořící jménem francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho jim slíbili, že Francie radu uzná jako novou libyjskou vládu.“ 

Dokument uvádí, že „výměnou za jejich pomoc činitelé DGSE od libyjské vlády očekávali upřednostňování fransouzských firem a národních zájmů, a to zvláště v oblasti ropného průmyslu v zemi.“ Podle emailu Jalil i Younis nabídku přijali a byli v kontaktu s buňkou DGSE v Káhiře. 

Další email z 5. května 2011 uvádí, že nejspíše od půlky dubna 2011 francouzská humanitární letadla do Libye přivezla zástupce francouzské společnosti Total, konstruktérské společnosti VINCI a European Aeronautic Defence and Space Company N.V. (EADS). Další letadla pak do země přepravila zástupce kongomerátu THALYS a dalších velkých francouzských firem blízkých Sarkozymu.

Email dodává, že podpis dočasné vlády na dohodě o upřednostňování francouzských firem získal francouzský sionistický filantrop Bernard Henry Levy.

Pozdější email ze září 2011 uvádí, že Sarkozy Libyjcům nařídil zarezervovat 35 % ropného průmyslu země francouzským firmám.

Zdroj: Al-Monitor
Foto: REUTERS/Eric Feferberg

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články