Hlavní americký vyjednávač obchodních dohod probíral TPP s Goldman Sachs

Nově zveřejněné emaily, které v pátek (27. května) zveřejnila organizace Rootstrikers, dokazuje, že hlavní americký vyjednávač obchodních dohod mezi USA a zeměmi Pacifiku (TPP) a USA a Evropskou unií (TTIP) Michael Froman spolupracoval s velkými bankami v prosazení TPP.

Emaily vydané ze zákona obsahují zprávu ředitele investiční banky Goldman Sachs, která Fromanovi nařizuje prosazení „rázných příslibů“ ohledně klauzule ISDS, která umožňuje soukromým společnostem žalovat státy za finanční ztráty. „Chtěl bych zdůraznit, jak důležité je pro průmysl finančních služeb získat rázný příslib ohledně ISDS v dohodě…Odepírání stejných práv našemu průmyslu, jaká mají jiné sektory, by bylo velice nešťastné,“ napsal.

Další zpráva také zmiňuje, že pro USA by bylo dobré, pokud zákonodárci v Kongresu schválí Trade Promotion Authority (TPA), zvaný také jako „fast track,“ který prezidentovi umožní předložit obchodní dohody Senátu a Sněmovně k hlasování bez jakýchkoliv dodatků nebo úprav. „Pro pomoc udělám, co můžu,“ stojí v emailu od lobbisty Goldman Sachs z února 2015.

Froman odpověděl, že nasadí svého zaměstnance na kontakt s lobbistickým týmem banky, a že „uvítá šanci vybrat vašeho člověka“ pro Transatlantické investiční partnerství (TTIP).

Zdroj: Common Dreams
Foto: SumOfUs/flickr/cc

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články