Francie, Británie a USA podporují válečného vůdce, který stojí proti mezinárodně uznávané vládě v Tripolisu

Podle záznamů, které získal web Middle East Eye, britské, francouzské a americké síly koordinují vzdušné útoky v Libyi v rámci podpory generála Khalify Haftara, který bojuje proti islámským militantům u Benghází.

Uniklé záznamy rozhovorů mezi dispečery a piloty potvrzují dřívější zprávy o existenci mezinárodního operačního centra, které Haftarovi pomáhá získat kontrolu nad východní Libyí. V záznamech je slyšet, že centrum koordinovalo minimálně jeden vzdušný útok, což naznačuje, že jeho účelem nejsou průzkumné mise. Záznamy server dostal přímo z letecké základny Benina, která je považována za Haftarovo nejdůležitější vojenské zařízení.

Khalifa Haftar je loutkou NATO. Během války proti Muammaru Kaddáfímu v roce 2011 byl po vraždě Fataha Younise dosazen do čela „libyjských rebelů,“ kteří s pomocí NATO svrhli tehdejší vládu. Haftar odmítl podpořit vládu jednotu v Tripolisu a bojuje proti skupinám, které se účastní Západem podporované kampaně proti Islámskému státu. Jedna z frakcí, které Haftar vede, navíc figuruje na zbraňovém embargu OSN. Haftar sám sankce označil za „bezvýznamné.“

V březnu stejný server odhalil, že údajně proti Islámskému státu v Libyi operují britské zvláštní jednotky SAS společně s jordánskými silami.

Zdroj: Middle East Eye
Foto: AFP

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články