Davutoglu se opřel do kurdské strany: To vy jste teroristické Gladio!

Lídr kurdské Lidové demokratické strany (HDP) Selahattin Demirtas v rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil, že cílem turecké kampaně v Sýrii není boj proti Islámskému státu, ale zabránit Kurdům ve sjednocení v oblastech, které v Sýrii ovládají. Demirtas také označil turecký prezidentský palác za strůjce teroristického útoku Suruku, při kterém zemřelo 31 lidí, a je nově navíc čelí také 24 letům vězení.

„Turecko provedlo několik útoků proti Islámskému státu jen jako show, nezpůsobili mu žádné škody, Islámský stát necítí od Turecka tlak,“ řekl Demirtas. „Turecké operace nemají provádět opatření proti Islámskému státu. Hlavním cílem je zabránit formaci kurdské entity v severní Sýrii,“ dodal.

Podle Demirtase vede turecký prezident zemi do války, chce zdiskreditovat kurdské hnutí před dosti pravděpodobným opakováním parlamentních voleb. „AKP táhne zemi do období konfliktu, chce se pomstít za ztrátu své většiny v červnových volbách. To, že HDP překračuje práh a strana AKP ztrácí svou parlamentní většinu, je využíváno jako záminka pro válku,“ řekl.

Během parlamentní schůze 28.července Demirtas také veřejně prohlásil, že teroristický útok v Suruku provedly organizace Gladio, které jsou přímo spojeny s prezidentským palácem a samotným prezidentem Erdoganem. Gladio je očividnou referencí na teroristické operace NATO v Evropě pod stejným jménem. „Organiazce Gladio, které jsou napojeny na palác, provádí špinavé hry. Všechny státy provádějí špinavou práci, tato organizace ale dokonce nevyužívá stát. Erdogan využívá svou vlastní speciální organizaci. Informace nepřichází do tajné služby MIT, ale přímo jemu. Tohle je ta speciální organizace Glado, která provedla masakr v Suruku,“ řekl. „Turecké děti byly zmasakrovány chudým mužem, který byl usazen do ISIS, který pro ně pracuje,“ dodal.

Prezident Erdogan a premiér Ahmet Davutoglu se okamžitě do Demirtase opřeli a stranu HDP označili za teroristické Gladio. „Jeden z lídrů této strany se opovažuje urazit našeho prezidenta a prezidentovu pozici slovy "všechny tyto hry provádí palác Gladio." Otevřeně říkám: Všechny posty v Turecku, a to včetně prezidenta, fungují v rámci ústavního systému. Ale vy, vy jste elementem teroristického Gladia,“ prohlásil Davutoglu.

Demirtas se očividně stal terčem AKP. 29.července bylo proti němu zahájeno vyšetřování kvůli údajnému podněcování a podpoře kurdských protestů v syrském Kobani. Pokud mu budou zločiny, dokázány, čelí 24 letům vězení. Kvůli protestům v Kobani v říjnu 2014 byl Demirtas několikrát slovně napaden Erdoganem. Erdogan ho neustále obviňoval z podpory protestů, které vedly ke smrti více jak 30 lidí. Je tedy více než jasné, že Erdogan se cítí Kurdy ohrožen. Ve skutečnosti jedním z důvodů, proč Erdogan vyzbrojoval Islámský stát, byla etnická čistka Kurdů v Sýrii.

Syrští kurdští aktivisté několikrát obviňovali tureckou armádu, že pouští teroristy přes hranice. Teď ale Turci předstírají, že budou proti teroristům bojovat.

Zdroje: TodaysZaman, ReutersHurriyet
Foto: REUTERS/UMIT BEKTAS

Podpořte WertyzReport!

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články