Projekt Hedvábné stezky jako čínský Marshallův plán

Obrovské čínské investice neprobíhají jen v České republice, ale také po celé Evropské unii. Tři roky po zahájení kampaně Nové hedvábné stezky s cílem vytvořit silnou ekonomickou zónu Čína do plánu investovala 200 miliard dolarů a plánuje projekty za 1 bilion dolarů. To samozřejmě s sebou ponese geopolitický vliv, jak uvedla pro Sputnik profesorka Newyorské univerzity Ann Lee.

„Čína využívá svůj vliv jako prostředek pro dosažení něčeho dalšího, tím je politický vliv, to je ale dlouhá trať. Čína v podstatě následuje to, co USA provedly s Marshallovým plánem, to bylo ekonomické opatření pro posílení evropské ekonomické aktivity, ale také mělo zabránit, aby Evropa padla do komunismu a ruské sféry politického vlivu, takže tohle je prioritní a Čína v podstatě následuje stejné kroky,“ řekla.

„USA a Evropa stále hrají finanční roli ve světě. Využívají například Mezinárodní měnový fond. Za různých podmínek dávají rozvojovým zemím půjčky. Musí splnit různé podmínky, zavést demokratická pravidla, která jsou spíš politická, nebo řešit problémy s lidskými právy. Tohle praktikuje každá země,“ dodala.

Zdroj: Sputnik
Foto: Wikimedia

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články