Hillary Clintonová zapojena v honduraském puči

Nové emaily Hillary Clintonové z dob jejího působení na Americkém Ministerstvu zahraničí odhalují její spojení s honduraskými pučisty. Po svržení vlády Manuela Zelayi v roce 2009, která byla nakloněná k Hugo Chávezovi a ALBA, zavládl v zemi chaos a nekontrolované násilí.

Podle emailů Clintonová po puči požádala o pomoc významného PR poradce Lannyho Davise, který měl sloužit jako spojka k dočasnému prezidentovi Robertu Michelettimu. Davis byl také poradcem skupiny honduraských byznysmenů, kteří Zelayův pád podporovali.

I když převrat tiše podporovala, týden předtím, než požádala Davise, Clintonová uzavřela dohodu pro Zelayův návrat a vytvoření vlády národní jednoty. Tento plán selhal, protože situace nebyla pro Zelayův návrat možná.

Americké Ministerstvo zahraničí později dle mnohých podvodné volby označilo za „svobodné, spravedlivé a transparentní.“

Americkou podporu puče dokazuje také výměna emailů mezi tajemníkem Ministerstva Thomasem Shannonem, který se týden ten pučem setkal s pučistickými armádními lídry a civilními skupinami. Shannon vyjadřoval „radost, že tvrdá práce dokázala vyřešit krizi.“

Po puči zavládl v zemi chaos, když počet vražd stoupl o 50 procent a zvýšila se represe politických oponentů a aktivistů.

Zdroj: Telesur
Foto: Reuters

Podpořte WertyzReport!

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články