Írán a Irák se připojují k Rusku a tvrdí: Ropa Islámského státu jde přes Turecko

Poté, co Rusko otevřeně obvinilo tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z pašování ropy Islámského státu ze Sýrie, turecký prezident oznámil, že ze své funkce odejde, pokud se to dokáže. Rusové tedy začali ihned jednat a zveřejnili důkazy. Ty byly ihned zpochybněny. Pravdy na tom ale něco bude, protože do hry se připojují Írán a Irák. 

Turecký prezident Erdogan okamžitě z pašování ropy obvinil syrský režim a také Rusy. Erdogan řekl, že předloží důkazy, ale prozatím se tak nestalo. Pokud se tak stane, jen těžko mu někdo uvěří, protože ruská mediální mašinérie je silnější než turecká a proti Erdoganovi hovoří důkazy. Tomu také nasvědčuje nedávná anketa tureckého novináře deníku Akit, který je úzce spojen právě s Erdoganem. Abdurrahman Dilipak zveřejnil na svém twitterovém účtu anketu s otázkou „Kdo si myslíte, že kupuje od Islámského státu syrskou ropu?“ Z více jak 14 tisíc lidí 77 procent odpovědělo, že Erdogan. Dilipak anketu okamžitě smazal. Dosti nepřesvědčivé důkazy o tom, že by ropu kupovala syrská vláda a Rusové, nebudou tedy brány jakkoliv vážně.

Turecka se zastal také americký koordinátor pro mezinárodní energetické záležitosti Amos Hochstein. „Množství propašované ropy je extrémně nízké a snížuje se a z pohledu objemu je bezvýznamné,“ řekl. Nejmenovaní američtí činitelé navíc uvedli, že většina ropy míří do území syrské vlády. Vzhledem k tomu, že si pašování ropy koalice vedená USA v Sýrii víc jak rok nevšimla, popírání není nijak zvlášť překvapivé.

Ruské Ministerstvo obrany zveřejnilo začátkem prosince satelitní záběry, na kterých syrskou hranici přejíždění bez omezení nákladní auta. Rusové zároveň uvedli, že odhalili tři hlavní pašerácké cesty - západní cesta vede do přístavů ve středomoří, severní cesta vede do ropné rafinérie Batman na tureckém území a východní vede do obrovské přepravní základny v tureckém městě Cizre. Teroristé údajně pašují v minimálně 8500 nákladních autech denně 200 tisíc barelů. Ministerstvo obrany neuvedlo, o jaké přístavy ve středomoří se jedná. Důkazy a další tvrzení naznačují, že ropa končí v Izraeli.

I přes všechno to popírání Rusové našli spojence. 5. prosince Írán slíbil, že představí veřejnosti vlastní důkazy. „Pokud turecká vláda není informována o ropném obchodu ISIS v zemi, jsme připraveni poskytnout naše informace,“ citovala agentura IRNA tajemníka Rady soudnosti Moshena Rezaieho. Rezaie dodal, že jde o fotografie a videa. Turecko se okamžitě do Íránu pustilo za „neetické chování.“ 3. prosince turecký prezident Erdogan řekl, že kvůli obviněním íránských činitelů volal íránskému prezidentovi Rouhanimu. Íránská agentura FARS později uvedla, že Erdogan s nikým nemluvil. Zprávu později odstranila. Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí později uvedl, že se Íránci chovají, jako „kdyby žádný telefonát neproběhl“ a dodal, že země je „šokována.“

A do roztržky kvůli syrské ropě se nově přidal také Irák. Irák se s Tureckem dostal do sporu kvůli nelegálnímu vyslání tureckých vojáků do Mosulu. Bagdád to označil za nelegální invazi a dal Turkům 48 hodinové ultimátům, aby svá vojska stáhli. Zatím to tak ale nevypadá, i když turecká média dříve naznačovala, že se Turci přestanou vojáky posílat. Při setkání s německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem irácký premiér Haider al-Abadi řekl: „Turecko je sousední zemí Iráku a země, která byla měla být vůči Turecku přátelská, slíbili nám, že zastaví vstup teroristům, abychom zastavili přísun teroristů z Turecka do Sýrie a Iráku potřebujeme více akcí. A také pro zastavení pašování ropy ze Sýrie a Iráku a financování ISIS prostřednictvím tohoto nelegálního obchodu,“ řekl. Abadi dodal, že většina ropy putuje přes Turecko a turecká strana mu zastavení slíbila. 

Mezitím vším proběhly médii malé zmínky o tom, že USA na Turecko tlačí, aby začalo hlídat své hranice. Turecký premiér Ahmet Davutoglu na to řekl: „Není nic složitějšího než ochrana hranice na druhé straně, kde není žádná politická autorita. V současné době 98 kilometrů naší hranice je nejspíš pod kontrolou Islámského státu. Zavřením celé hranice může být projektem, co ale uděláte s přicházejícími uprchlíky? Na hranici o velikosti 911 kilometrů máme morální zodpovědnost a tou je přijetí uprchlíků,“ řekl. Pokud Turci odmítají uzavřít svou hranici, přes kterou, jak dokázaly ruské záběry, proudí ropa v takovém rozsahu, v podstatě přiznávají svou vinu. To, že turečtí vojáci pouští přes hranice teroristy, je známá věc. Připomenout můžeme vraždu novinářky íránské stanice Press TV Sereny Shim, která den před svou autonehodou na jednosměrné silnici řekla, že připravuje reportáž o tom, jak humanitární organizace přepravují bojovníky přes hranice.

Sestřelením ruské stíhačky na syrské hranici se Erdogan střelil do nohy. Ruské Ministerstvo obrany slíbilo, že brzy představí další důkazy o pašování ropy přes turecké území. Jediným terčem je zatím Erdoganova rodina, což může naznačovat, že kvůli zmírnění dopadů a možných následků to může odnést samotný turecký prezident, který drží všechny karty. Zda Rusové zajdou dál, teprve uvidíme. Vše je prozatím v rovině slov a žádný z důkazů doposud Erdoganovu roli nenaznačil. Kriminální jednání turecké vlády nesmí ale zůstat bez trestu.

Využité zdroje:

http://ufilter.blogspot.cz/2015/12/a-poll-showed-that-turkish-twitter.html

https://www.rt.com/news/324876-us-isis-oil-tureky/

http://www.todayszaman.com/diplomacy_us-rejects-russian-claim-says-oil-smuggled-into-turkey-not-enough-to-be-profitable_406190.html

https://www.rt.com/news/324303-isis-oil-routes-turkey/

https://www.rt.com/news/324810-iran-proof-isis-oil-turkey/

http://www.todayszaman.com/diplomacy_turkey-says-shocked-by-iranian-allegations_406270.html

http://pmo.iq/pme/press2015en/7-12-20151en.htm

https://www.rt.com/news/324738-turkey-refuses-close-border/

Foto: © syria.mil.ru

 

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články